Новини бізнесу

Тут ви зможете дізнатися про останні події, тренди, успішні кейси, інноваційні рішення та напрямки розвитку бізнесу в Україні. Статті допоможуть бути в курсі всього, що важливо для підприємницької діяльності та кар’єри в нашій державі.

Запуск бізнесу в інтернеті тепер без альтернатив: українці проводять в мережі все більше часу - Busyb
1 місяць тому
239
UA / RU

Запуск бізнесу в інтернеті тепер без альтернатив: українці проводять в мережі все більше часу

Інтернет стає все більш популярним серед українців, які використовують його не тільки для розваги, але й для роботи, навчання, покупок і комунікації. За результатами опитування КМІС, кількість наших співгромадян, які використовують світову мережу кожного дня, за останні 12 місяців збільшилася з 72% до 80%. Розбираємось у подробицях.

Основні дані опитування

Опубліковані цифри та висновки свідчать про те, що інтернет стає все більш важливим каналом для отримання інформації, послуг і товарів, а також для вираження своєї думки і впливу на суспільні процеси. Також це означає, що запуск бізнесу в інтернеті тепер без альтернатив, якщо хочете досягти успіху і конкурентоспроможності на ринку.

Опитування КМІС показало, що:

 1. Доля щоденних користувачів інтернету зросла на цілих 8% жителів країни. За останні три роки цей показник збільшився більш ніж на 10%.
 2. Ще 11% українців є нерегулярними користувачами: з двома-трьома годинами в мережі на тиждень і рідше. Не користувалися інтернетом 9% з опитуваних. За останні роки їх частка впала на цілих 5%.
 3. Найбільш активними користувачами інтернету є молоді люди віком від 18 до 34 років, жителі міст і особи з вищою освітою.
 4. Найпопулярнішими видами діяльності в інтернеті є перегляд новин (82%), соціальні мережі (78%), електронна пошта (76%), музика і відео (74%) і месенджери (73%).
 5. За рік значно зросла частка українців, які використовують інтернет для навчання, роботи, покупок і банківських операцій.

Загальнодержавне опитування тривало всі три місяці осені 2023 року серед жителів України віком 18 років і старше, які проживали на неокупованих територіях. Воно проводилося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI).


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Представники бізнесу у паніці: нова Національна стратегія доходів 2024 - 2030 загрожує майже всім - Busyb
1 місяць тому
281
UA / RU

Представники бізнесу у паніці: нова Національна стратегія доходів 2024 - 2030 загрожує майже всім

Під Новий рік Міністерство фінансів України опублікувало нову Національну стратегію доходів — фундаментальний документ, який слугує базовим інструментом для закріплення майбутніх реформ в сфері податків та митниці аж до 2030-го року. Якщо ознайомитися з нею на офіційному урядовому сайті, можна приблизно зрозуміти загальний напрям майбутніх змін в законодавстві, яких треба буде чекати не тільки в найближчі місяці, але й роки.

Що викликає занепокоєння?

Регулятори пояснюють зміст стратегії прагненнями до поступової інтеграції національного законодавства з Європейським і західними аналогами. Озвучена ціль — створення надійної податкової юрисдикції та якісне входження українських підприємств в міжнародні легальні ланцюги постачання товарів.

Тим не менш, далеко не всі поділяють оптимізм представників уряду. Суттєва частина експертів наголошує на тому, що влада взяла стратегію на збір ресурсів з тих, хто хоча б щось має, на потреби держави. Таким чином, на їх погляд, вона намагається втілити швидку стратегію відновлення економіки, яка матиме короткочасні результати. І все це — замість повільного, але дієвого створення умов для реального розвитку бізнесу, створення робочих місць і, в результаті, наповнення державного бюджету.

Серед найбільш суперечливих пропозицій, які містяться в Національній стратегії доходів 2030 особливо виділяють наступні:

 1. Держава збирається надати податковим регуляторам повний доступ до банківських рахунків юридичних і фізичних осіб.
 2. Норми спрощеної системи оподаткування все більше наближуватимуться до загальної, що призведе до відходу в тінь тих, хто не може її «потягнути»;
 3. Можливе повне скасування спрощеної системи для аграрного сектору України, що позбавить його єдиної переваги над західними конкурентами, в яких у той же час є дотації, доступне кредитування та якісний юридичний захист.
 4. Податковій намагатимуться надати повноваження по блокуванню рахунків без будь-яких судових рішень, що стане черговим інструментом для корупційних механізмів зі сторони регулятора.
 5. Є вірогідність відновлення прогресивної шкали ставок ПДФО, що стане ще одним стимулом для ухилення від сплати податків.

Схоже, наразі дискусія досить загострилася, а деякі представники бізнесу і навіть місцеві та державні депутати вимагають більш інклюзивного обговорення запланованих змін. Вони вважають, що потрібні консолідовані загальні рішення, а не ультимативні плани, які не враховують інтереси та наслідки для багатьох сторін, окрім влади.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Економічні та бізнес-реалії 2024-го: чого чекати українцям від нового календарного року? - Busyb
1 місяць тому
127
UA / RU

Економічні та бізнес-реалії 2024-го: чого чекати українцям від нового календарного року?

Новий рік приніс з собою нові виклики та можливості для українців. У 2024 році нас чекають зміни у сферах економіки, соціальної політики, аграрного сектору та інших. Які тенденції будуть впливати на життя громадян і що варто знати про них? Новинна редакція порталу Busyb підготувала для вас список з найважливіших змін, до яких варто готуватися вже сьогодні.

Прожитковий мінімум та мінімальні зарплати

Новий рік несе не лише свята, але і зміни в економічній ситуації країни. Одним з найважливіших документів, який визначає рівень життя населення, є державний бюджет. У листопаді 2023 року Верховна Рада прийняла бюджет на 2024 рік, який передбачає підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Що це означає для українців і які цифри вони повинні знати? Давайте розглянемо детальніше:

 1. За цим бюджетом, з 1 січня прожитковий мінімум на одну людину в місяць складає 2920 гривень, що на 331 гривню більше, ніж у 2023 році.
 2. Прожитковий мінімум залежить від віку та статусу особи. Для дітей до 6 років він становить 2563 гривні, для дітей від 6 до 18 років – 3196 гривень, для працездатних осіб – 3028 гривень, для непрацездатних осіб – 2361 гривня.
 3. Передбачено підвищення мінімальної зарплати: з 1 січня – до 7100 гривень, з 1 квітня – до 8000 гривень. Також зросла погодинна зарплата: з 1 січня – до 42,6 гривні, з 1 квітня – до 48 гривень.

Прожитковий мінімум та мінімальна зарплата в Україні збільшилися, але все ще недостатні для нормального життя. За даними Держстату, у 2023 році Україна зайняла 134 місце серед 193 країн світу за рівнем середньої зарплати.

Податки для ФОП

Для фізичних осіб-підприємців реалії такі:

 1. З 1 січня ЄСВ для ФОПів зростає до 1562 грн на місяць, а з квітня – до 1760 грн. Але платити його можна необов’язково поки триває воєнний стан.
 2. З 1 січня ЄП для ФОПів залежить від прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Для першої групи – 10% від 302,8 грн, для другої – 20% від 1420 грн, для третьої – 3% або 5% від доходу залежно від ПДВ. Але точну ставку ЄП визначає місцева влада.
 3. З 1 січня максимальний дохід для ФОПів обмежується мінімальною зарплатою. Для першої групи – 1 185 700 грн на рік, для другої – 5 921 400 грн, для третьої – 8 285 700 грн.

Тарифи на комуналка

У даній сфері реалії такі:

 1. За словами прем’єр-міністра Шмигаля, тарифи на комунальні послуги не зміняться до кінця опалювального сезону.
 2. Газ для клієнтів “Нафтогазу” коштуватиме 7,96 грн за кубометр, електроенергія для населення – 2,64 грн за кВт-год.
 3. Підвищення тарифів на газ, опалення та гарячу воду заборонено поки триває воєнний стан та півроку після нього.
 4. Рішення Нацкомісії про підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення було скасовано через критику зі сторони президента Зеленського та уряду.

Тарифи на комунальні послуги в Україні поки що залишаються стабільними на перший період 2024 року, але можуть бути переглянуті весною або влітку через загальну нестабільність економіки та ринку енергоресурсів України.

Новий етап земельної реформи

У земельній сфері реалії виглядають так: 

 1. З 1 січня тільки громадяни України та їхні юридичні особи можуть купувати землю до 10 тис. га в одні руки. (з липня 2021 року, коли стартувала реформа, землю можна було купувати лише фізичним особам).
 2. Продаж державних та комунальних сільськогосподарських земель іноземця залишається під забороною. 
 3. Актуальні орендарі мають першочергове право на купівлю.

Земельна реформа в Україні входить у другий етап, який розширює коло покупців та обсяг землі.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Як отримати 1 млн грн на свій бізнес від Lenovo: навчально-грантова програма Think ON. Ukraine стартує вдруге - Busyb
2 місяці тому
138
UA / RU

Як отримати 1 млн грн на свій бізнес від Lenovo: навчально-грантова програма Think ON. Ukraine стартує вдруге

Українські підприємці вражають своєю силою, креативністю та витривалістю. Таку думку висловив генеральний директор Lenovo в Україні Тарас Джамалов. Він також зазначив, що компанія бачить потенціал бізнесу в нашій державі і всіма силами хоче його підтримати у складні часи. Саме тому Lenovo вже другий рік поспіль організовує навчально-грантову програму Think ON. Ukraine для мікро і малих підприємств. Програма передбачає не тільки глибокий бізнес-курс з дев’яти лекцій, менторські сесії та майстер-класи з пітчингу, а й грантове фінансування для трьох найкращих проектів. 

Переможці розділяють між собою 1 млн грн, які можуть витратити на розвиток свого бізнесу: 

 1. 500 000 грн – для першого місця.
 2. 300 000 грн – для другого.
 3. 200 000 грн – для третього. 

У журі програми цього року будуть не тільки представники Lenovo, а й успішні підприємці та інвестори (співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк, мультипідприємець та інвестор Ярослав Ярославський, а також Максим Заіка, який став переможцем програми минулого року).

Головою журі буде відомий маркетолог, підприємець та інвестор Андрій Федорів. 

Як приєднатися до програми?

Є два варіанти участі в програмі: навчання або грант. Навчальна програма відкрита для всіх підприємств, незалежно від їх розміру. Щоб стати учасником, потрібно зареєструватися на сайті програми і заповнити коротку анкету.

Грантова програма призначена для українських виробничих та сервісних підприємств, які працюють вже два роки і мають від 5 до 50 співробітників. Їх фінансовий оборот має бути в межах від 5 до 320 млн грн на рік. Також вони мають демонструвати інноваційний підхід до свого бізнесу.

Щоб подати заявку на грант, потрібно також зареєструватися на сайті програми і заповнити вже детальну анкету. Термін подачі заявок – з 4 грудня 2023 року до 26 січня 2024 року. 18 грудня о 16 год відбудеться онлайн-зустріч, де можна дізнатися більше про умови та особливості заповнення заявки. Відеозапис зустрічі буде доступний на сайті програми. 

Як обиратимуть переможців програми Think ON. Ukraine?

Усі заявки на грант будуть ретельно перевірені експертною комісією, яка складе свій рейтинг проєктів. 20 найкращих пройдуть до півфіналу. Півфіналісти представлять свої проєкти на внутрішньому онлайн-пітчингу, після чого журі 21 лютого 2024 року обере 10 фіналістів.

Ось основні критерії, за якими журі вибиратиме фіналістів:

 1. Досвід роботи підприємства і масштаб бізнесу до війни.
 2. Чисельність персоналу.
 3. Потенціал і перспективи розвитку компанії.
 4. Обґрунтованість стратегії.
 5. Наявність бізнес-проєкту.
 6. Інноваційність. 

Останній крок – фінальний офлайн-пітчинг, де фіналісти матимуть 15 хвилин, щоб наживо презентувати свій бізнес-план і відповісти на запитання журі. Відбудеться він 13 березня 2024 року в інноваційному парку UNIT.City, який є партнером програми. Експерти оцінюватимуть проєкти за такими параметрами: життєздатність, перспективність та інноваційність. Також враховуватимуть вміння презентувати проєкт і вести дискусію.

Три проєкти, які отримають найвищі бали за результатами пітчингу, стануть переможцями навчально-грантової програми Think ON. Ukraine. Вони отримають грантове фінансування на розвиток свого бізнесу.

Переможець програми також зможе поспілкуватися з Андрієм Федорівим на окремій менторській сесії, а партнер програми Lean Institute Ukraine подарує три місяці навчання на курсі Lean Yellow Belt.

10 фіналістів також отримають 60-хвилинні консультації та знижки на впровадження системи Microsoft 365 від партнера програми – компанії Indi Vision.

Як бачите, програма Think ON. Ukraine – це унікальна можливість для українських підприємців отримати не тільки знання, а й фінансову підтримку від Lenovo. Якщо ви хочете приєднатися до програми, не зволікайте і подавайте свою заявку на сайті програми. Можливо, саме ваш проект стане наступним переможцем!


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Експертний прогноз курсу долара на грудень 2023: чого чекати від останнього місяця цього року - Busyb
2 місяці тому
101
UA / RU

Експертний прогноз курсу долара на грудень 2023: чого чекати від останнього місяця цього року

Грудень 2023 року обіцяє стати переломним місяцем для української економіки, адже саме зараз валютний ринок почне відчувати повний вплив політики “керованої гнучкості”. Цей термін, який звучить майже як заклинання, насправді означає, що курс гривні буде формуватися під впливом реального попиту та пропозиції, без жорсткого регулювання з боку держави. Але що це означає для бізнесу та громадян, які планують свої бюджети на святковий сезон?

За прогнозами аналітиків, курс долара цього місяця постійно буде коливатися в межах 36-38 гривень. Це вікно можливостей відкриває перед українцями нові горизонти для фінансового планування. Втім, не варто забувати про можливі ризики. Серед них — потенційні обстріли інфраструктури, які можуть спричинити тиск на національну валюту. Такі події, хоч і непередбачувані, мають бути враховані при будь-яких розрахунках.

Але не лише політична ситуація впливатиме на курс. Сезонність також грає свою роль. Напередодні свят багато хто відчуває потребу в додаткових витратах, що може призвести до збільшення попиту на валюту. Це, в свою чергу, може спровокувати зростання курсу долара. Тому, плануючи свої витрати, варто враховувати ймовірність таких коливань.

З іншого боку, грудень може принести й приємні сюрпризи. Експерти зазначають, що в цей період можлива “мінімізація множинності валютних курсів” завдяки етапу валютної лібералізації. Це означає, що різниця між курсами на міжбанку та готівковому ринку може зменшитися, що сприятиме більшій прозорості та зручності для споживачів.

Важливо пам’ятати, що курс долара — це не просто цифра на табло обмінника. Це відображення економічної стабільності, довіри до національної валюти та загального стану справ у країні. Тому, спостерігаючи за коливаннями курсу, ми можемо бачити не лише фінансові тренди, а й загальні тенденції розвитку нашої держави.

Грудень 2023 року стане випробуванням для української гривні, але й шансом для кожного з нас зрозуміти, як краще адаптуватися до нових економічних реалій. Чи буде це місяць фінансових викликів чи можливостей, залежить від багатьох факторів, але одне залишається незмінним: інформованість та обережність завжди будуть нашими найкращими союзниками у світі фінансів.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Депутати Верховної Ради відновили податкові перевірки: до чого готуватися українському бізнесу з 1 грудня - Busyb
3 місяці тому
65
UA / RU

Депутати Верховної Ради відновили податкові перевірки: до чого готуватися українському бізнесу з 1 грудня

Верховна Рада України прийняла рішення про відхилення блокуючих постанов щодо податкових перевірок бізнесу. Відповідно до проєкту закону №10016-д часткове відновлення цих процедур відбудеться вже з початку грудня цього року. Вивчаємо подробиці.

Про подію розповів голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. Данило Гетьманцев поділився новиною у своєму Telegeam-каналі. У опублікованому повідомленні сказано, що під перевірку будуть підпадати ризиковані підприємства, яким доведеться мати справу з податківцями з 1 грудня 2023 року.

Закон «Про скасування мораторію на проведення перевірок» (№10016-д) був ухвалений парламентом ще 9 листопада. Відповідно до нього, вже найближчим часом документальні перевірки почнуть проводитися у представників бізнесу, які:

 1. Виробляють продукцію, за які сплачується непрямий податок у вигляді акцизного збору.
 2. Займаються азартними іграми.
 3. Надають фінансові послуги. 
 4. Всі, хто на момент 2021 року мали: дебіторську заборгованість, яка в два рази перевищує кредиторську; рівень сплати податку на прибуток і ПДВ менший за 50% представників по аналогічній галузі; дохід 10 млн+ за рік при витратах на рівні 75% від цієї суми.

У цей же час, немає про що хвилюватися таким категоріям бізнесу, як: ФОП 1 і 2 групи, компанії на тимчасово окупованих територіях і територіях, де точаться бойові дії.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Нацкомісія з тарифів: “Максимальні ціни підвищені, але ми не бачимо причин для подорожчання вартості електрики для бізнесу” - Busyb
3 місяці тому
70
UA / RU

Нацкомісія з тарифів: “Максимальні ціни підвищені, але ми не бачимо причин для подорожчання вартості електрики для бізнесу”

Керівник НКРЕКП (регулюючий орган у сфері контролю енергетики та комунальних послуг) поділився обнадійливими новинами для українського бізнесу. Чиновник давав інтерв’ю журналістам в ефірі загальнонаціонального телемарафону і відповів на питання про те, як вплине підвищення прайс-кепів (максимальних цін) на вартість енергоресурсу для бізнесу. Вивчаємо подробиці.

Голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський ставить акцент на ринкових механізмах, які і формують вартість бізнес-клієнтів. Озвучив він наступне: “Представники бізнес-сегменту, як і раніше, закуповують енергію з чотирьох напрямків. Завдяки цьому і на відміну від сфери приватних споживачів, даний механізм допомагає формувати справедливу ринкову вартість. Ціна не буде формуватися вручну. І на сьогодні ми не бачимо причин для того, щоб сталося щось надто катастрофічне. Тим не менш, у випадку негараздів та непередбачуваних проблем, ми зможемо оперативно відреагувати і допомогти”.

Чиновник додав також інформацію про те, для чого було ініційоване нове підняття цінових обмежень. Регулюючий орган хоче досягти декількох основних цілей:

 1. Підвищити ступінь лібералізації енергоринку України.
 2. Модернізувати правила ринку (для їх подальшого руху в сторону злиття з Європейськими).
 3. Створити умови для зручного запуску високоманеврених потужностей, які можуть вмикатися на короткий час і закривати підвищений попит у критичні періоди з попитом від споживачів і нестачею від постачальників.

Наостанок чиновник нагадав, що населенню поки що немає про що переживати. Для нього тарифи будуть незмінними (принаймні найближчі місяці).


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Некерована гривня знову почала рости: Національний банк України про курс на наступний понеділок - Busyb
3 місяці тому
65
UA / RU

Некерована гривня знову почала рости: Національний банк України про курс на наступний понеділок

Не дивлячись на складну воєнну ситуацію в Україні, курс національної валюти продовжує демонструвати позитивні тенденції. На сьогодні можна сміливо говорити про незначне укріплення стосовно основних іноземних валют — долара США і Євро Європейського союзу. Вивчаємо подробиці.

Остання сесія торгів на українському міжбанківському ринку завершилася для української грошової одиниці позитивно. Національний банк підбив підсумки та затвердив офіційний курс, з якого в економічному плані стартує прийдешній понеділок. 

20 листопада 2023 року показник гривні щодо долара на офіційно затвердженому рівні буде знаходитися на відмітці в 36,1393 грн за одиницю американської валюти. Це свідчить про укріплення на цілих 11 копійок відносно ситуації, яка була минулої п’ятниці.

Що стосується євро, то там стрибок гривні більш скромний. Матимемо на 5 копійок більш «сильний» курс Гривнева вартість однієї одиниці загальноєвропейської валюти буде становити 39,2582 грн.

Варто нагадати, що сьогодні в Україні діє режим керованої гнучкості обмінного курсу. Якщо ще у вересні цього року (як і купу місяців до цього) курс гривні був фіксованим і ніяк не змінювався (для захисту економіки в умовах війни), то зараз Національним банком призначено верховенство міжбанківського ринку. 

Хоча, варто зазначити, що НБУ продовжує слідкувати за ситуацію і скеровувати певні «акценти. До прикладу — здійснює компенсаційні дії в моменти, коли спостерігається дефіцит іноземних валют на ринку. Статистика каже про те, що щотижневий чистий продаж доларів в Україні протягом трьох останніх тижнів коливається від 575 мільйонів і до більш ніж мільярда USD. 


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Новий бот для бізнесу допоможе боротися проти перевірок Державної податкової служби - Busyb
3 місяці тому
83
UA / RU

Новий бот для бізнесу допоможе боротися проти перевірок Державної податкової служби

Офіційний сайт ДПС України повідомляє, що було запущено спеціального бота, котрий допоможе оперативно повідомляти про безпідставні перевірки зі сторони відповідних службовців територіальних відділень податкової. Чат буде доступний для прийняття і обробітку звернень в режимі 24/7 і прийматиме будь-які скарги на здійснення контрольних і перевірочних заходів, для яких не було передбачених законом причин.

Додати бота до своїх Телеграм-чатів можна за цим посиланням: https://t.me/skarga_kpr_bot.

Також доступний варіант з використанням QR-кода, який ми додаємо картинкою знизу. Використайте камеру телефона або QR-сканер для того, щоб отримати посилання на даний корисний офіційний інструмент для зв’язку з Державною податковою службою по чутливим питанням свавілля зі сторони контролюючих чиновників.

ДПС наголошує, що у процесі подання звернення важливо чітко заповнити міні-анкету з відповідями на ключові питання про:

 1. Назву контролюючого органу, зі сторони якого була ініційована перевірка бізнесу.
 2. Код ЄДРПОУ вашої компанії.
 3. Адресу платника податків (юридичної особи / ФОП), за якою проводяться заходи.
 4. Тип перевірочних заходів.
 5. Дані щодо наказу про проведення цих заходів.
 6. Контактні дані працівників, які здійснюють перевірку.
 7. Додаткові інформаційні відомості про матеріали перевірки.
 8. Дані про те, у чому полягає порушення (на думку заявителя).
 9. Контактні дані особи, яка подає скаргу.

Державна податкова служба гарантує максимально оперативну реакцію шляхом запуску дослідження по вказаним у заявці відомостям. Саме тому важливо максимально докладно описати інцидент і повідомити про нього в найкоротші строки.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм