Новини бізнесу

Тут ви зможете дізнатися про останні події, тренди, успішні кейси, інноваційні рішення та напрямки розвитку бізнесу в Україні. Статті допоможуть бути в курсі всього, що важливо для підприємницької діяльності та кар’єри в нашій державі.

Що буде з курсом гривні в найближчі місяці: голова НБУ пояснив, як працює керована гнучкість - Busyb
2 тижні тому
36
UA / RU

Що буде з курсом гривні в найближчі місяці: голова НБУ пояснив, як працює керована гнучкість

Національний банк України прийняв рішення про перехід до стратегії керованої гнучкості гривневого курсу вже досить давно. Дана стратегія почала діяти майже рік тому — в жовтні 2023 року. Тим не менш відносно помітні тенденції і коливання почали проявлятися тільки нещодавно, що спричинило певний рівень паніки та емоційних рішень на валютному ринку. У зв’язку з цим поспілкуватися з журналістами вирішив глава НБУ Андрій Пишний, який намагається внести більше конкретики в сферу. А ми ж, спробуємо розібратися в тому, на що сподіватися найближчим часом, до чого готуватися і чи є причини для переживать або паніки.

Що говорить глава НБУ

Якщо говорити коротко та конкретно, то Андрій Пишний наголошує на наступному:

 1. НБУ діє в чіткій відповідності до стратегії забезпечення повної функціональності валютного ринку, який раніше був заморожений у зв’язку з війною.
 2. Ключовою ціллю є те, щоб національна валюта України не була «замороженою», а рухалася як вверх, так і вниз, відповідно до різноманітних ринкових факторів.
 3. Національний банк все ще здійснює певні дії для пом’якшення небезпечних коливань, але фактор його впливу не настільки значний.
 4. Керована гнучкість курсу гривні — це те, що допоможе забезпечити довгострокову стійкість економіки, яка страждає через дисбаланси внутрішніх і зовнішніх факторів впливу.

Чиновник також повідомив, що внутрішній валютний ринок за останній час зріс у цілих чотири рази. Фіксується профіцит купівлі-продажу експортної виручки.

Зі слів Пишного, НБУ важливо робити все можливе, щоб бізнес в Україні міг самостійно формувати і прогнозувати курсові та інфляційні тенденції. Якщо такого бачення у підприємців не буде, то й формувати ефективні бізнес-стратегії вони не зможуть. А це означатиме, що у них не буде «картинки майбутнього», завдяки якій і здійснюються вкладення в ту чи іншу сферу. «Головне — ми позбулися ситуації, в якій НБУ приймає одне рішення, потім приймає протилежне, а після цього робить взагалі рухається в дві різні сторони», — заявив чиновник.

Що буде далі?

Конкретизуючи результати дій НБУ, Андрій Пишний порадив мати на увазі наступні тенденції, які проявлятимуть себе в курсовій динаміці гривні в найближчі місяці: 

 1. Стратегія валютної лібералізації буде поглиблюватися.
 2. Валютні обмеження будуть скорочуватися та пом’якшуватися.
 3. Аналогічні тенденції будуть проявлятися в сфері інфляційного таргетування.
 4. Курсовий рух буде відбуватися в чіткій відповідності до попиту і пропозиції на ринку з проявами сезонності, впливом зовнішніх факторів, інших чинників, які при фіксованому курсі не проявляються.

А головне — ринок повністю позбудеться одного з основних ризиків валютної стабільності у вигляді множинності курсів. Офіційний курс поступово повинен прийти до 100%-вої відповідності тому, що люди бачитимуть на табло в обмінних пунктах.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Міністерство економіки озвучило надихаючу статистику: грантова програма «Власна справа» досягла відмітки в 16 000 переможців - Busyb
1 місяць тому
112
UA / RU

Міністерство економіки озвучило надихаючу статистику: грантова програма «Власна справа» досягла відмітки в 16 000 переможців

Один із найбільш популярних урядових проєктів, програма мікрокредитування нового бізнесу «Власна справа» досяг позначки в 16 тисяч переможців. Про таку надихаючу статистику ініціативи, що націлена на створення нових робочих місць, розвиток бізнес-сфери та боротьбу із безробіттям, повідомила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна. Вивчаємо подробиці.

Ефективна статистика за час існування мікрогранту

Чиновниця повідомила, що на даний момент 16 000 переможців отримали (а деякі скоро отримають) від держави загальну суму в 3.8 млрд гривень. Деякі з них використовують суму на започаткування власної справи з нуля, інші — розвивають за допомогою державного мікрокредиту вже наявний бізнес.

Цього року програма запустила вже сьому по порядку хвилю визначення переможців і надала допомогу 526 українцям на суму в 127 млн гривень. Загальна кількість робочих місць, створених на основі допомоги «Власної справи» зросла до 35 000.

Якщо брати до уваги останню статистику сьомої хвилі, то матимемо такі показники:

 1. Отримувачів гранту жіночої статі 50%, чоловіків — 41%.
 2. Юридичні особи ставали переможцями у 9% випадків.
 3. Більше, ніж 75% призових місць зайняті людьми із вищою освітою.
 4. Регіональними лідерами серед переможців є: Львівська, Івано-Франківська і Київська області. 
 5. Основна стаття витрат за гроші, отримані за програмою грантової допомоги — закупівля нового обладнання під задачі бізнесу.

Серед бізнес-сфер, представниками яких є переможці, лідирують: 

 • торгівля;
 • ремонт автомобілей;
 • харчова сфера;
 • переробна промисловість. 

В залежності від суми гранту, кожен його отримувач має створити не менше, ніж 1-2 робочих місця.

Цікаві особливості повернення даного кредиту для бізнесу

Варто зазначити, що програма є максимально поблажливою для своїх переможців з точки зору майбутнього повернення отриманих кредитних коштів. Передбачається, що дана процедура буде здійснюватися у чіткій прив’язці до сплати податків та зборів, що значно зменшує тиск на підприємця, який отримав суму від 50 до 250 тисяч гривень від держави на власну справу.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
«Нова пошта» видаватиме кредити бізнесу: чого чекати і коли запуск - Busyb
2 місяці тому
201
UA / RU

«Нова пошта» видаватиме кредити бізнесу: чого чекати і коли запуск

Міжнародний фінансовий сервіс NovaPay від всім відомої «Нової пошти» заявив про плани запуску кредитної програми для представників малого та середнього бізнесу в Україні. Орієнтовний період старту кредитної лінії — початок червня цього року. А вже найближчими тижнями компанія почне видавати власні кредитні картки. Спробуємо розібратися в перспективності задуму та його цікавості для бізнес-сфери нашої держави.

Що говорять представники «Нова пошта»

Першою завісу над майбутньої новинкою привідкрила Тетяна Віканов, яка займає пост директора з продажу. Вона заявила наступне: «Серед найбільш цікавих кредитних продуктів у нас планується запуск кредитної лінії для підприємців. Наразі вона знаходиться на стадії попередньої розробки, але приблизно в червні 2024-го перші бажаючі зможуть поспівпрацювати з NovaPay по даному напрямку. А, поки що, вони можуть спробувати кредитні картки нашої компанії, які з’являться найближчими днями».

З певною гордістю директорка також заявила про статистику відкритих рахунків ФОП, які компанія NovaPay запустила раніше. Кількість активних користувачів, які встигли відкрити і з задоволенням використовують цей інструмент дійшла до 4000 осіб. Плани компанії полягають у тому, щоб вже до кінця цього року мати не менш, як 500 000 клієнтів, 50 000 за яких будуть ФОПами.

Є у NovaPay плани і на міжнародний ринок. В найближчі 3 роки компанія хоче залучити не менше 3 млн користувачів, які будуть використовувати її сервіс для регулярних міжнародних платежів через мобільний застосунок. Особлива увага приділятиметься також такій можливості, як «посилка в кредит».

Далеко не перші цікаві рішення від NovaPay

Варто також нагадати, що це далеко не перший експериментальний план від даної компанії за останній час. Відносно нещодавно NovaPay запустила продажи власних цінних паперів. Покупці мають можливість придбати облігації прямо у мобільному застосунку, що суттєво спрощує інвестиції для тих, хто бачить перспективу компанії, бренду та її сервісів.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Google запрошує представників малого та середнього бізнесу України на навчання - Busyb
2 місяці тому
151
UA / RU

Google запрошує представників малого та середнього бізнесу України на навчання

Стабільний розвиток і процвітання малого та середнього бізнесу — запорука сильної та ефективної економіки держави в цілому. Даний принцип є об’єктивною реальністю для всього світу, а також України, як його частини. Розуміючи це, міжнародна корпорація Google вирішила допомогти представникам даного сектору із нашої держави і запустила безкоштовні навчальні програми, приєднатися до яких може будь-хто бажаючий.

У цій статті ми спробуємо розібратися, чим онлайн-програми від світового IT-гіганта можуть зацікавити представників бізнесу, щоб вони зареєструвалися на участь і приділили їм свій час. Також ми поділимося посиланням на сторінку, куди Google запрошує підприємців для реєстрації.

Загальні відомості про навчальні програми Google для бізнесу України

Навчальні програми будуть функціонувати на основі великої кампанії «Google для бізнесу». Партнерами виступатимуть:

 • Міністерство цифрової трансформації;
 • Офіс з розвитку підприємництва;
 • національний проєкт «Дія.Бізнес»;
 • різноманітні медіа.

Бажаючі можуть приєднатися до трьох програм, кожна з яких тим чи іншим чином націлена на формування навичок, що допоможуть з: розвитком та масштабуванням бізнесу, збільшенням обороту та прибутків, кіберзахистом, формуванням навичок з пошуку клієнтів в Україні та за її межами.

Цільова аудиторія: власники, керівники та співробітники бізнесів середнього та малого розміру. Приєднатися можна як до однієї, так і до декількох програм за власним бажанням.

Програма №1: Зростайте разом з Google (для малих бізнесів)

Програма стартує вже 3 квітня і протриває 8 тижнів. Вона буде складатиметься із:

 1. Повністю безкоштовного навчання.
 2. Онлайн-зустрічей та воркшопів.
 3. Постійного спілкування та обміну ідеями в спільноті однодумців, що приєдналися до програми.

Кожен учасник може розраховувати на отримання сертифікату, який підтверджує проходження навчання. А 100 найкращих в якості винагороди отримають доступ до менторської програми.

Привабити потенційних учасників можуть:

 • доступ до ексклюзивних відео від досвідчених підприємців, які поділяться знаннями про свої стратегії ведення бізнесу, навички управління фінансами, маркетингові напрацювання, юридичні аспекти;
 • експертні розбори реальних бізнес-історій в ніші малого та середнього бізнесу;
 • професійні рекомендації індивідуального характеру.

Все це на відстані одного кліку від вас тут — https://eventsonair.withgoogle.com/events/google-for-business-ua-smb

Програма №2: Безпечніше з Google (кібербезпека в сфері бізнесу)

Друга програма стартує трішки пізні (9 квітня) і запрошує всіх, кому не байдужа сфера захисту бізнесу від різноманітних інтернет-загроз. Учасники отримають:

 1. Чотири навчальні тренінги.
 2. Опціональні консультації 1 на 1 в індивідуальному порядку.

Тренінги націлені на практичні заняття, вести які будуть фахівці та інструктури ISSP. Винести з цих занять можна:

 1. Навички фіксування кібератак та боротьби з ними.
 2. Навички використання штучного інтелекту для протидії загрозам.
 3. Знання про реальні кейси в сфері кібербезпеки від топових українських підприємств.

Програма №3: Знаходьте нових клієнтів за кордоном

Третя програма стартує з 16 квітня та націлена на тих, хто:

 1. Вперше будує плани про те, щоб вийти на іноземні ринки.
 2. Вже займається експортом, але бажає ефективно масштабувати дану діяльність.

Учасники можуть розраховувати як на теоретично-навчальну частину, так і на індивідуальні консультації по питанням, які стосуються безпосередньо їх підприємств. Тривалість програми — 11 тижнів, протягом яких кожні 7 днів буде проводитися пряма трансляція. Учасникам видаватимуть домашні завдання та залучатимуть їх до групових дискусій.

Якщо потрапити до сотні кращих, то можна буде розраховувати безкоштовну менторську підтримку і отримання подарункових цифрових інструментів для цілей, передбачених програмою. 


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Долар чи євро: український валютно-емісійний центр планує відмову від американської валюти - Busyb
2 місяці тому
107
UA / RU

Долар чи євро: український валютно-емісійний центр планує відмову від американської валюти

Чиновники Національного банку України (НБУ) повідомляють, що єдиний орган, який має право на друк і випуск гривні, задумується про відмову від долара США. Чиновники розглядають доцільність та перспективність рішення про те, щоб замінити прив’язку курсу гривні до американської валюти прив’язкою до грошової одиниці Європейського Союзу. Чому так сталося, які є передумови та якими будуть наслідки — спробуємо розібратися у даній статті.

Передумови заміни долара на євро в Україні

На сьогодні відомо наступне:

 1. Представники НБУ та приватних банків обговорювали дану можливість буквально з першого ж засідання, яке відбулося вже після початку повномасштабної війни з Російською Федерацією.
 2. До сьогоднішнього дня представники банківського сектору мали і досі мають консолідовану позицію про те, що долар США продовжує виконувати дієву курсоутворюючу функцію в Україні.
 3. В той же час, експерти фіксують і те, що доля клієнтських операцій з валютою євро постійно та невпинно зростає від початку війни, забираючи на себе те, що раніше «належало» доллару.

Одне з останніх повідомлень Національного банку України говорить про наступне: «На сьогоднішній день частка операцій по покупці безготівкової валюти євро майже наблизилася до позначки в 50%. Якщо так буде продовжуватися і надалі, доповнюючись євроінтеграційними процесами в державі, даний факт все більше буде провокувати питання про те, що необхідно переходити з долара на євро. Саме валюта ЄС має шанс стати інструментом курсової прив’язки гривні вже в найближчий рік-два».

Комерційні банки – “За”

Якщо Нацбанк все ще думає та зважує перспективність даного сценарія, то комерційні банківські установи, схоже, визначилися зі своєю позицією. Їх представники зазначають, що уже сьогодні відчувають нагальну потребу в тому, щоб розрахунки індикатора довідкового значення курсу національної валюти велися в співвідношенні з євро. Особливо — на фоні поглиблення економічної співпраці з ЄС та падіння темпів економічної допомоги від нестабільних в політичному плані Сполучених Штатів Америки. Особливо — на фоні наближення виборів у цій країні, які призведуть до ще більшої невизначеності та, можливо, економічних проблем для всього світу.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Кешбек за покупку українських товарів: влада анонсувала масштабну програму підтримки бізнесу та споживачів - Busyb
2 місяці тому
50
UA / RU

Кешбек за покупку українських товарів: влада анонсувала масштабну програму підтримки бізнесу та споживачів

Влада анонсувала запуск масштабної програми підтримки українського бізнесу та споживачів під назвою «Купуй українське». Вона буде функціонувати в рамках широкої платформи «Зроблено в Україні» та дозволятиме отримувати автоматичний кешбек реальними грошима за покупку товарів, офіційно виготовлених у нашій державі. У цій статті ми спробуємо розібратися з тим, що це таке, як буде працювати і кому принесе реальну користь.

У чому полягає основна ідея?

На сьогодні маємо цікаву ідею, яка не є на 100% новою. Експерти називають її ремейком ініціатив, які декілька разів реалізовувалися, починаючи з дев’яностих років. Але, якщо тоді вони більше стосувалися підтримки важкої промисловості та стимулювання придбання дорогих українських товарів, то нинішня програма орієнтована на простішу продукцію.

Головні нововведення:

 • кешбек буде повністю державним;
 • отримувати кешбек будуть не бізнеси, а споживачі (хоча представникам бізнесу це також буде вигідно);
 • отримання кешбеку буде прикріплено до живих грошей.

Головне — щоб бізнес був платником на загальній системі оподаткування. Нажаль, з цього формується висновок про те, що покупці продукції ФОПів не отримуватимуть кешбек, що може суттєво вплинути на майбутню конкуренцію.

Як буде нараховуватися кешбек: функціональні нюанси

Алгоритм надання кешбеку максимально простий:

 1. Людина здійснює покупку товару «Зроблено в Україні».
 2. Кешбек одразу ж обраховується і відправляється на спеціальну картку (це буде картка-аналог єПідтримки та єВідновлення, але під нинішню програму, яку можна буде відкрити у будь-якому банку).
 3. Отримані кошти можна буде витратити на покупки аналогічних товарів від українських виробників, які офіційно сплачують податки на загальній системі.

Фактичний розмір відсотку кешбеку наразі невідомий, але чиновники заявляють, що сума буде дуже суттєвою та помітною, щоб стимулювати здійснення вибору саме товарів від національного виробника. Невідомо також і те, чи буде обмеження по сумі кешбеку за місяць.

Звідки гроші на державний кешбек

Найбільш вірогідно, що найбільшу частку грошей для реалізації та підтримки даної програми візьмуть на себе міжнародні партнери України. В державному бюджеті грошей на це навряд чи вистачає, але чиновники підтверджують, що найближчими місяцями програма точно буде підготовлена та запущена.

Основні позитивні зміни, які очікуються від програми

Серед ключових очікуваних результатів:

 • зростання національного ринку сільськогосподарської продукції;
 • розширення державних закупок у національного виробника;
 • стимулювання споживчого попиту на українські товари в рази.

В загальному це повинно забезпечити бонус в не менше, ніж 0,14% до ВВП, а також дозволити створити не менше, ніж 22 тисячі нових робочих місць. 

Коли програма «Купуй українське» запрацює

На сьогодні точна дата невідома, але все сильно залежатиме від того, наскільки великими будуть вливання в економіку України з боку європейських та американських донорів. Деякі скептично налаштовані експерти зазначають, що не виключена ситуація, коли анонсована владою програма, в яку сильно вірить навіть сам президент країни, так і не буде запущена.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Запуск бізнесу в інтернеті тепер без альтернатив: українці проводять в мережі все більше часу - Busyb
4 місяці тому
347
UA / RU

Запуск бізнесу в інтернеті тепер без альтернатив: українці проводять в мережі все більше часу

Інтернет стає все більш популярним серед українців, які використовують його не тільки для розваги, але й для роботи, навчання, покупок і комунікації. За результатами опитування КМІС, кількість наших співгромадян, які використовують світову мережу кожного дня, за останні 12 місяців збільшилася з 72% до 80%. Розбираємось у подробицях.

Основні дані опитування

Опубліковані цифри та висновки свідчать про те, що інтернет стає все більш важливим каналом для отримання інформації, послуг і товарів, а також для вираження своєї думки і впливу на суспільні процеси. Також це означає, що запуск бізнесу в інтернеті тепер без альтернатив, якщо хочете досягти успіху і конкурентоспроможності на ринку.

Опитування КМІС показало, що:

 1. Доля щоденних користувачів інтернету зросла на цілих 8% жителів країни. За останні три роки цей показник збільшився більш ніж на 10%.
 2. Ще 11% українців є нерегулярними користувачами: з двома-трьома годинами в мережі на тиждень і рідше. Не користувалися інтернетом 9% з опитуваних. За останні роки їх частка впала на цілих 5%.
 3. Найбільш активними користувачами інтернету є молоді люди віком від 18 до 34 років, жителі міст і особи з вищою освітою.
 4. Найпопулярнішими видами діяльності в інтернеті є перегляд новин (82%), соціальні мережі (78%), електронна пошта (76%), музика і відео (74%) і месенджери (73%).
 5. За рік значно зросла частка українців, які використовують інтернет для навчання, роботи, покупок і банківських операцій.

Загальнодержавне опитування тривало всі три місяці осені 2023 року серед жителів України віком 18 років і старше, які проживали на неокупованих територіях. Воно проводилося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI).


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Представники бізнесу у паніці: нова Національна стратегія доходів 2024 - 2030 загрожує майже всім - Busyb
5 місяців тому
379
UA / RU

Представники бізнесу у паніці: нова Національна стратегія доходів 2024 - 2030 загрожує майже всім

Під Новий рік Міністерство фінансів України опублікувало нову Національну стратегію доходів — фундаментальний документ, який слугує базовим інструментом для закріплення майбутніх реформ в сфері податків та митниці аж до 2030-го року. Якщо ознайомитися з нею на офіційному урядовому сайті, можна приблизно зрозуміти загальний напрям майбутніх змін в законодавстві, яких треба буде чекати не тільки в найближчі місяці, але й роки.

Що викликає занепокоєння?

Регулятори пояснюють зміст стратегії прагненнями до поступової інтеграції національного законодавства з Європейським і західними аналогами. Озвучена ціль — створення надійної податкової юрисдикції та якісне входження українських підприємств в міжнародні легальні ланцюги постачання товарів.

Тим не менш, далеко не всі поділяють оптимізм представників уряду. Суттєва частина експертів наголошує на тому, що влада взяла стратегію на збір ресурсів з тих, хто хоча б щось має, на потреби держави. Таким чином, на їх погляд, вона намагається втілити швидку стратегію відновлення економіки, яка матиме короткочасні результати. І все це — замість повільного, але дієвого створення умов для реального розвитку бізнесу, створення робочих місць і, в результаті, наповнення державного бюджету.

Серед найбільш суперечливих пропозицій, які містяться в Національній стратегії доходів 2030 особливо виділяють наступні:

 1. Держава збирається надати податковим регуляторам повний доступ до банківських рахунків юридичних і фізичних осіб.
 2. Норми спрощеної системи оподаткування все більше наближуватимуться до загальної, що призведе до відходу в тінь тих, хто не може її «потягнути»;
 3. Можливе повне скасування спрощеної системи для аграрного сектору України, що позбавить його єдиної переваги над західними конкурентами, в яких у той же час є дотації, доступне кредитування та якісний юридичний захист.
 4. Податковій намагатимуться надати повноваження по блокуванню рахунків без будь-яких судових рішень, що стане черговим інструментом для корупційних механізмів зі сторони регулятора.
 5. Є вірогідність відновлення прогресивної шкали ставок ПДФО, що стане ще одним стимулом для ухилення від сплати податків.

Схоже, наразі дискусія досить загострилася, а деякі представники бізнесу і навіть місцеві та державні депутати вимагають більш інклюзивного обговорення запланованих змін. Вони вважають, що потрібні консолідовані загальні рішення, а не ультимативні плани, які не враховують інтереси та наслідки для багатьох сторін, окрім влади.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм
Економічні та бізнес-реалії 2024-го: чого чекати українцям від нового календарного року? - Busyb
5 місяців тому
190
UA / RU

Економічні та бізнес-реалії 2024-го: чого чекати українцям від нового календарного року?

Новий рік приніс з собою нові виклики та можливості для українців. У 2024 році нас чекають зміни у сферах економіки, соціальної політики, аграрного сектору та інших. Які тенденції будуть впливати на життя громадян і що варто знати про них? Новинна редакція порталу Busyb підготувала для вас список з найважливіших змін, до яких варто готуватися вже сьогодні.

Прожитковий мінімум та мінімальні зарплати

Новий рік несе не лише свята, але і зміни в економічній ситуації країни. Одним з найважливіших документів, який визначає рівень життя населення, є державний бюджет. У листопаді 2023 року Верховна Рада прийняла бюджет на 2024 рік, який передбачає підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Що це означає для українців і які цифри вони повинні знати? Давайте розглянемо детальніше:

 1. За цим бюджетом, з 1 січня прожитковий мінімум на одну людину в місяць складає 2920 гривень, що на 331 гривню більше, ніж у 2023 році.
 2. Прожитковий мінімум залежить від віку та статусу особи. Для дітей до 6 років він становить 2563 гривні, для дітей від 6 до 18 років – 3196 гривень, для працездатних осіб – 3028 гривень, для непрацездатних осіб – 2361 гривня.
 3. Передбачено підвищення мінімальної зарплати: з 1 січня – до 7100 гривень, з 1 квітня – до 8000 гривень. Також зросла погодинна зарплата: з 1 січня – до 42,6 гривні, з 1 квітня – до 48 гривень.

Прожитковий мінімум та мінімальна зарплата в Україні збільшилися, але все ще недостатні для нормального життя. За даними Держстату, у 2023 році Україна зайняла 134 місце серед 193 країн світу за рівнем середньої зарплати.

Податки для ФОП

Для фізичних осіб-підприємців реалії такі:

 1. З 1 січня ЄСВ для ФОПів зростає до 1562 грн на місяць, а з квітня – до 1760 грн. Але платити його можна необов’язково поки триває воєнний стан.
 2. З 1 січня ЄП для ФОПів залежить від прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Для першої групи – 10% від 302,8 грн, для другої – 20% від 1420 грн, для третьої – 3% або 5% від доходу залежно від ПДВ. Але точну ставку ЄП визначає місцева влада.
 3. З 1 січня максимальний дохід для ФОПів обмежується мінімальною зарплатою. Для першої групи – 1 185 700 грн на рік, для другої – 5 921 400 грн, для третьої – 8 285 700 грн.

Тарифи на комуналка

У даній сфері реалії такі:

 1. За словами прем’єр-міністра Шмигаля, тарифи на комунальні послуги не зміняться до кінця опалювального сезону.
 2. Газ для клієнтів “Нафтогазу” коштуватиме 7,96 грн за кубометр, електроенергія для населення – 2,64 грн за кВт-год.
 3. Підвищення тарифів на газ, опалення та гарячу воду заборонено поки триває воєнний стан та півроку після нього.
 4. Рішення Нацкомісії про підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення було скасовано через критику зі сторони президента Зеленського та уряду.

Тарифи на комунальні послуги в Україні поки що залишаються стабільними на перший період 2024 року, але можуть бути переглянуті весною або влітку через загальну нестабільність економіки та ринку енергоресурсів України.

Новий етап земельної реформи

У земельній сфері реалії виглядають так: 

 1. З 1 січня тільки громадяни України та їхні юридичні особи можуть купувати землю до 10 тис. га в одні руки. (з липня 2021 року, коли стартувала реформа, землю можна було купувати лише фізичним особам).
 2. Продаж державних та комунальних сільськогосподарських земель іноземця залишається під забороною. 
 3. Актуальні орендарі мають першочергове право на купівлю.

Земельна реформа в Україні входить у другий етап, який розширює коло покупців та обсяг землі.


Слідкуйте за новинами і корисними статтями для підприємців: Читайте нас в телеграм