З початку повномасштабного вторгнення у 2022 році ринок нерухомості нашої країни суттєво змінив свою географічну структуру. Локомотивом інвестицій став захід України — саме в ці області пішли гроші як звичайних переселенців, так і тих, хто прийняв рішення релокувати бізнес. Спробуємо розібратися у тому, які області мають найбільшу популярність, де можна купити нерухомість відносно дешево, але ефективно, та в яких областях попит найменший.
Області першого ешелону
Для областей першого ешелону поточні міграційні тенденції створили найбільший потенціал росту та розвитку. Це можна говорити не тільки про ринок нерухомості, але й про економічні аспекти в цілому. На сьогоднішній день пальму першості ділять між собою такі області:
- Івано-Франківська область.
- Львівська область.
В першу чергу, лідерство обґрунтовується близькістю до Карпат та, в цілому, туристичною привабливістю об’єктів нерухомості, які можуть приносити пасивний чи активний дохід своїм власникам. Попит на нерухомість в цих двох областях стрибнув у п’ять разів, якщо порівнювати з довоєнними показниками.
Області другого ешелону
Друге місце, у свою чергу, ділять між собою вже більше областей. Трішки відстають від першого ешелону, але також демонструють непогані результати:
- Тернопільська область.
- Хмельницька область.
- Вінницька область.
- Волинська область.
В цих регіонах не так добре розвинутий сектор підприємництва, але по співвідношенню ціни/якості об’єкти нерухомості можуть непогано виконувати роль резервного житла або житла, яке дозволяє отримувати хороший прибуток від здачі в оренду.
Цікаві прикордонні варіанти
Не є лідерами, але також помітно приваблюють інвесторів в сектор нерухомості для бізнесу / життя:
- Закарпатська область.
- Чернівецька область.
Але варто відмітити, що пікові показники попиту на об’єкти там припав на перший рік після початку повномасштабного вторгнення. На сьогодні багато хто відмовляється від інвестицій в Закарпаття чи Чернівці через їх віддаленість і наявність додаткових логістичних складнощів. З іншою сторони — саме ці дві області є найбільш безпечними з точки зору воєнної небезпеки. Але у інвесторів є побоювання щодо того, чи збережуть вони свої позиції у довгостроковій перспективі.
Вже зараз помітно, що активність більше зміщується у економічно активні міста та логістично зручні населені пункти. У всіх інших справи гірше. Але перспективи є, якщо місцева влада допомагатиме розвитку туристичного потенціалу.
Потенціал зростання
Поки йде війна та, в перспективі, при не надто ефективних результатах її завершення для України, потенціал росту ринку нерухомості на заході є великим. За минулий, 2023 рік, вартість квадратного метру зросла, в залежності від регіону, на 60-100%. У подальшому темпи можуть пригальмувати, але точно не будуть знижуватися. Особливо, на фоні того, що все більше інвесторів, які раніше обирали Київ та область, нараз вкладуються в захід через недовіру до столичних забудовників.