Під Новий рік Міністерство фінансів України опублікувало нову Національну стратегію доходів — фундаментальний документ, який слугує базовим інструментом для закріплення майбутніх реформ в сфері податків та митниці аж до 2030-го року. Якщо ознайомитися з нею на офіційному урядовому сайті, можна приблизно зрозуміти загальний напрям майбутніх змін в законодавстві, яких треба буде чекати не тільки в найближчі місяці, але й роки.
Що викликає занепокоєння?
Регулятори пояснюють зміст стратегії прагненнями до поступової інтеграції національного законодавства з Європейським і західними аналогами. Озвучена ціль — створення надійної податкової юрисдикції та якісне входження українських підприємств в міжнародні легальні ланцюги постачання товарів.
Тим не менш, далеко не всі поділяють оптимізм представників уряду. Суттєва частина експертів наголошує на тому, що влада взяла стратегію на збір ресурсів з тих, хто хоча б щось має, на потреби держави. Таким чином, на їх погляд, вона намагається втілити швидку стратегію відновлення економіки, яка матиме короткочасні результати. І все це — замість повільного, але дієвого створення умов для реального розвитку бізнесу, створення робочих місць і, в результаті, наповнення державного бюджету.
Серед найбільш суперечливих пропозицій, які містяться в Національній стратегії доходів 2030 особливо виділяють наступні:
- Держава збирається надати податковим регуляторам повний доступ до банківських рахунків юридичних і фізичних осіб.
- Норми спрощеної системи оподаткування все більше наближуватимуться до загальної, що призведе до відходу в тінь тих, хто не може її «потягнути»;
- Можливе повне скасування спрощеної системи для аграрного сектору України, що позбавить його єдиної переваги над західними конкурентами, в яких у той же час є дотації, доступне кредитування та якісний юридичний захист.
- Податковій намагатимуться надати повноваження по блокуванню рахунків без будь-яких судових рішень, що стане черговим інструментом для корупційних механізмів зі сторони регулятора.
- Є вірогідність відновлення прогресивної шкали ставок ПДФО, що стане ще одним стимулом для ухилення від сплати податків.
Схоже, наразі дискусія досить загострилася, а деякі представники бізнесу і навіть місцеві та державні депутати вимагають більш інклюзивного обговорення запланованих змін. Вони вважають, що потрібні консолідовані загальні рішення, а не ультимативні плани, які не враховують інтереси та наслідки для багатьох сторін, окрім влади.