У країні діють чотири групи ФОП. За ними закріплено власні тарифи сплати єдиного податку (ЄН) та єдиного соціального внеску (ЄСВ). Також вони мають критерії та обмеження щодо переходу. Про ці та інші важливі параметри можна дізнатися з цієї статті.
Основні групи ФОП в Україні
Наразі визначено такі категорії ФОП в Україні:
- ФОП 1 групи – підприємці без найманих робітників, зайняті у роздрібній торгівлі на ринках чи господарській діяльності з надання послуг населенню;
- ФОП 2 групи – підприємці без найманих робітників або з ними (до 10 осіб), зайняті у господарській діяльності з надання послуг або з виробництва/продажу товарів, у ресторанному бізнесі;
- ФОП 3 групи – підприємці без найманих робітників або з ними (без обмежень за кількістю), які займаються діяльністю будь-якої господарської форми;
- ФОП 4 групи – виробники сільськогосподарських товарів.
Податкові ставки відрахувань для них встановлюються виходячи з розміру прожиткового мінімуму (на даний момент становить 2 270 грн.) та мінімальної зарплати (зараз заморожена на позначці 6 000 грн.).
Для того, щоб сплачувати податки за спрощеними правилами, підприємцям потрібно перебувати у таких рамках 12-місячного прибутку:
- Річний дохід ФОП 1 групи не повинен перевищувати суму 1 002 000 грн (або 167 обсягів мінімальної заробітної плати).
- Річний дохід ФОПу 2 групи не повинен виходити за рамки у сумі 5 004 000 грн (або 834 обсяги мінімальної з/п).
- Річний дохід ФОПу 3 групи має перебувати у рамках суми у 7 002 000 грн (еквівалент 1167 обсягів МЗП).
Податкові ставки для ФОП
Для більшості ФОПів податкові відрахування будуть здійснюватися у двох формах:
- Єдиний соціальний внесок – обов'язкове відрахування на загальнодержавну страховку (за себе та за кожного додаткового робітника, зайнятого у бізнесі). Спрямовується на рахунки спеціальних місцевих інстанцій.
- Єдиний податок – відрахування, яке провадиться за спрощеною системою. Є основним підприємницьким податком. Весь його обсяг спрямовується до місцевого бюджету. Будь-які інші державні відрахування проводяться з ЄСВ.
ЄСВ для ФОП 1 групи наразі становить 1320 грн (22% від мінімальної заробітної плати).
ЄП для ФОП 1 групи зараз зафіксовано на сумі 227 грн (10% від прожиткового мінімуму).
ЄСВ для ФОП 2 групи буде на тій самій позначці 1320 грн (22% від МЗП).
ЄП для ФОП 2 групи становитиме 1200 грн (20% від мінімальної з/п).
При цьому важливо зазначити, що тут зазначено максимальну ставку єдиного податку. Водночас місцеві сільські, міські органи чи чиновники ОТГ мають можливість знизити фіксовану ставку на свій розсуд.
ЄСВ для ФОП 3 групи дорівнює 1320 грн (стабільні 22% від мінімальної ЗП).
ЄП для ФОП 3 групи дорівнює 3% від доходу для тих, хто сплачує ПДВ та 5% від доходу для тих, хто не відраховує ПДВ.
Розмір податкового навантаження для ФОП 4 групи залежить від розміру земельної ділянки/водного об'єкта, типу земель, їх розташування.
Ця спрощена система оподаткування є максимально зручною для ФОП. Але якщо з моменту реєстрації ФОП вчасно не подати заявку на «спрощенку», до підприємця автоматично застосовуватимуться правила загальної системи оподаткування .
Ставка у такому разі перебуває на позначці 18% на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Фактична сума визначається із чистого доходу, що є різницею між документально підтвердженими доходами та витратами.
Який тип бізнесу найкраще підходить для конкретної групи ФОП
Виходячи з описаних вище характеристик, для різних груп ФОП підходять свої типи бізнесу. Нижче ми опишемо зразкові варіанти для тих, хто зацікавлений у реєстрації найближчим часом:
1 група ФОП:
- допоміжна діяльність у різних сферах;
- виробництво меблів, килимів, текстильних товарів;
- столярне виробництво;
- виробництво одягу;
- виробництво взуття;
- технічне обслуговування та ремонт автомобілів;
- роздрібна торгівля всіх видів;
- зайнятість у сфері фотографії;
- прокат різної техніки та товарів;
- інші види зайнятості, які вимагають наймати додаткових найманих робочих.
2 група ФОП:
- продаж товарів в Інтернеті;
- продаж товарів на торговій точці;
- надання різноманітних послуг (програмування, ремонт техніки, косметологія тощо);
- ресторанний бізнес;
- виробництво;
- фріланс.
Але заборонено надавати послуги та бути посередником для суб'єктів із загальною системою. Працювати можна лише з фізичними особами та іншими суб'єктами, які провадять діяльність на основі єдиного податку.
3 група ФОП
Виробництво, торгівля, будь-які послуги, ресторанний бізнес і навіть перевезення – цим можна займатися фізичним особам підприємцям з 3 групи. Обмеження стосуватимуться лише тих видів діяльності, які загалом заборонені для підприємців, які працюють за єдиною ставкою податку.
У цьому випадку працювати можна з усіма: як із платниками єдиного податку, так і з тими, хто на загальній системі. Немає заборон на співпрацю з іноземними компаніями та фізичними особами. Можна навіть укладати договори із комунальними підприємствами.
Навіть дохід можна реєструвати як у національній валюті, так і в іноземній, готівкою або за безготівковими варіантами.
Можливий перехід з 1 та 2 групи до 3-ї. Для цього потрібно лише подати звернення до податкової не раніше, ніж за 15 днів до старту наступного звітного кварталу.