Реєстрація торгової марки в Україні: поради на 2023-2024 роки

2023-10-17 12:34
241
Ця стаття на мовах: UA / RU

Зміст

Торговельна марка (торгова марка, ТМ) — це один з найважливіших елементів ідентифікації бізнесу, який допомагає виділитися на ринку, привертати увагу споживачів, виділятися поміж конкурентів, а також захищати репутацію та інтелектуальну власність. Вона може бути представлена у різних формах, серед яких: слово, зображення, комбінація (слово+графічний елемент), об’єм (форма, упаковка, значок), звук і навіть запах (рідко і складно зареєструвати), тощо. Торговельна марка є об’єктом права інтелектуальної власності і підлягає правовому захисту в Україні.

Реєстрація ТМ надає її власнику виключне право на її використання та захист від порушень. Процедура також дозволяє отримати свідоцтво про реєстрацію торгової марки, яке є доказом права власності на неї. Здійснюється вона через Державне підприємство “Український інститут інтелектуальної власності” (Укрпатент).

Якщо ви хочете зареєструвати свою ТМ в Україні, то слід звернути увагу на поради, які будуть перелічені по кожному з етапів, обговорюваних у даній статті. Вони допоможуть вам успішно пройти процес і досягти наміченої цілі.

Етап №1: Перевірка унікальності торгової марки

Перш ніж подавати заявку на реєстрацію, вам слід переконатися, що ваша марка не схожа або не плутається з існуючими зареєстрованими або заявленими на реєстрацію ТМ для тих самих або схожих товарів або послуг. Це необхідно для того, щоб уникнути конфліктних ситуацій з іншими власниками ТМ, які можуть заперечити проти вашої реєстрації або подати позов про скасування вашого свідоцтва. Також це допоможе вам створити унікальний та впізнаваний образ вашого бренду, який не буде збивати з толку або вводити в оману споживачів.

Для перевірки унікальності можна скористатися безкоштовним пошуком по базі даних торговельних марок України на сайті Укрпатенту або замовити професійний пошук у патентного повіреного. 

Перевага професійного пошуку полягає в тому, що ви отримаєте не тільки список схожих марок, але й оцінку їх охороноздатності та ризиків конфлікту з ними. При проведенні пошуку потрібно враховувати такі фактори, як:

 • схожість марок за звучанням, написанням, зображенням, смислом;
 • схожість товарів або послуг за призначенням, функціональними характеристиками, способами використання, каналами розповсюдження;
 • ступінь розпізнаваності та репутації існуючих марок на ринку;
 • наявність історичних, культурних, географічних або інших зв’язків між ТМ.

Якщо пошук показує, що ваша марка не суперечить жодній іншій марці, то можна переходити до наступного кроку. Якщо ж пошук виявляє потенційну схожість або конфлікт, то слід розглянути можливості зміни або модифікації ТМ, щоб уникнути проблем у майбутньому.

Етап №2: Обрання правильної класифікації товарів або послуг

При поданні заявки на реєстрацію торговельної марки потрібно вказати, для яких товарів або послуг ви хочете отримати право на її використання. Для цього користуються Міжнародним класифікатором товарів і послуг (МКТП), який складається з 45 класів, з яких 1-34 призначені для товарів, а 35-45 - для послуг. 

Ви можете обрати один або декілька класів, в залежності від вашої діяльності та планів розвитку. При цьому варто пам’ятати, що чим більше класів ви оберете, тим більше державних зборів ви заплатите за реєстрацію та підтримання ТМ. 

Також ви повинні уникати обрання занадто широких або нечітких описів товарів або послуг, щоб не порушувати права інших власників марок та не стати об’єктом скарг або позовів.

При виборі класифікації товарів або послуг ви повинні враховувати такі фактори, як:

 • специфіка вашого бізнесу та його цільова аудиторія;
 • потреби та очікування вашої клієнтської бази;
 • перспективи розвитку та розширення асортименту;
 • конкурентна ситуація на ринку та наявність аналогічних марок;
 • можливості маркетингового просування та реклами вашої марки.

Якщо ви не впевнені, як правильно обрати класифікацію товарів або послуг, то раджу вам звернутися до професійного патентного повіреного, який може надати кваліфіковану консультацію та практичну допомогу.

Етап №3: Подання заявки на реєстрацію торговельної марки (ТМ)

Подання заявки на реєстрацію — це важливий крок, який потребує уважності та точності. Ви можете подати її самостійно або через представника (патентного повіреного). Документ повинен містити таку інформацію:

 • дані про заявника (прізвище, ім’я, по батькові, адреса для фізичних осіб; найменування, місцезнаходження, код ЄДРПОУ для юридичних осіб; найменування, місцезнаходження, код ЄДРПОУ для юридичних осіб);
 • зображення торговельної марки (якщо вона не є словесною);
 • перелік товарів або послуг за МКТП;
 • дата подання заявки;
 • документ про сплату державного мита за подання заявки.

Заявку можна подати поштою, електронною поштою або особисто в Укрпатент. Дата подання заявки є пріоритетною датою для визначення права на торговельну марку.

Подання заявки на реєстрацію ТМ — це відповідальний та складний процес, який вимагає дотримання багатьох правил та норм. Якщо ви не впевнені, як правильно заповнити та подати заявку, то раджу вам звернутися до професійного патентного повіреного, який може надати кваліфіковану консультацію та практичну допомогу.

Етап №4: Проходження процедури розгляду заявки

Подана заявка проходить два етапи розгляду: 

 1. Формальна експертиза.
 2. Субстантивна експертиза. 

Формальна експертиза — перевіряє наявність усіх необхідних документів та даних у заявці. Якщо заявка не викликає зауважень, то Укрпатент приймає її до розгляду на предмет відповідності критеріям охороноздатності. 

Субстантивна експертиза — перевіряє, чи не суперечить торговельна марка законодавству, чи не порушує права інших осіб, чи не є занадто загальною або описовою, чи не є ідентичною або схожою з іншими зареєстрованими або заявленими на реєстрацію ТМ. Якщо експертиза не виявляє підстав для відмови в реєстрації, то Укрпатент приймає рішення про реєстрацію торговельної марки.

Статистика показує, що процедура розгляду заявки в Україні, в середньому, може тривати від 12 до 18 місяців, в залежності від: складності та обсягу заявки, кількості запитань або зауважень від Укрпатенту, наявності суперечок або заперечень від інших осіб. 

Протягом цього періоду ви повинні слідкувати за статусом вашої заявки, своєчасно надавати усю необхідну інформацію та документацію, а також захищати свої інтереси в разі виникнення конфліктних ситуацій.

Процедура розгляду заявки — це вирішальний етап, який визначає, чи отримаєте ви право на вашу торговельну марку. Якщо ви хочете забезпечити на 100% успішний результат, то раджу вам звернутися до професійного патентного повіреного, який може надати кваліфіковану консультацію та практичну допомогу.

Етап №5: Отримання свідотства про реєстрацію торговельної марки

Після прийняття рішення про реєстрацію ви повинні сплатити державне мито за видачу свідоцтва про реєстрацію та публікацію даних про марку в офіційному бюлетені Укрпатенту. Після сплати мита ви отримаєте свідоцтво про реєстрацію, яке підтверджує ваше право на її використання та захист. Свідоцтво дійсне протягом 10 років з дати подання заявки і може бути продовжене за вашим бажанням.

Свідоцтво про реєстрацію торговельної марки — це офіційний документ, який свідчить про ваш статус власника ТМ. Ви повинні:

 • зберігати його у безпечному місці;
 • не передавати його третім особам без вашої згоди;
 • слідкувати за строком дії свого свідоцтва та своєчасно подавати заявку на його продовження, щоб не втратити право на вашу марку.

Отримання свідоцтва про реєстрацію — це фінальний крок, який завершує процес реєстрації. Ви можете пишатися своїм досягненням та насолоджуватися перевагами, які надає ТМ. Ви також повинні бути готовим до нових викликів та можливостей, які чекають на вас у світі брендингу. 

Загальні висновки

Сподіваюся, що ця стаття була корисною для вас і допомогла вам зрозуміти основні аспекти реєстрації торговельної марки в Україні на 2023 рік. Якщо у вас є якісь питання або сумніви, то раджу вам звернутися до професійного патентного повіреного, який може надати кваліфіковану консультацію та практичну допомогу з будь-якими глибокими аспектами даної процедури, її результатів та подальшого користування правами на ТМ.


Ви експерт? Поділіться досвідом на busyb
Сподобалась стаття? Читайте нас в телеграм