Як відкрити магазин одягу в Україні: покрокова інструкція і юридичні поради

2023-09-19 09:34
781
Ця стаття на мовах: UA / RU

Зміст

Магазин одягу — це один з найпопулярніших видів бізнесу, який може принести хороший дохід і задоволення власникам. Однак, щоб відкрити свій бізнес цього типу в Україні, потрібно дотримуватися певних правил і вимог, які регулюють цю сферу діяльності. У даній статті ми розглянемо основні кроки, які необхідно зробити для того, щоб успішно запустити свій проект, а також дамо корисні юридичні поради, які допоможуть уникнути проблем із законодавчим регулюванням сфери.

Вибір форми власності та системи оподаткування

Першим кроком на шляху до власного магазину одягу є вибір форми власності та системи оподаткування. В Україні існують такі основні форми власності для суб’єктів підприємницької діяльності:

 • фізична особа-підприємець (ФОП);
 • товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ);
 • акціонерне товариство (АТ);
 • повне товариство;
 • командитне товариство.

Для малого та середнього бізнесу найбільш популярними є ФОП та ТОВ. Вони мають свої переваги та недоліки, якими слід керуватися при прийнятті рішення.

ФОП — це найпростіша та найменш бюрократична форма власності, яка погоджується з Державною реєстраційною службою за один день. ФОП може обрати одну з трьох груп оподаткування:

1 група — для тих, хто продає товари, а також надає послуги фізичним особам і має дохід не більше 300 тис. грн на рік. 

Податок становить 10% від мінімальної зарплати на момент сплати (на 2023 р. — 600 грн на місяць). ФОП 1 групи не може мати найманих працівників і не може працювати з юридичними особами.

2 група — для тих, хто продає товари / надає послуги фізичним та юридичним особам і має дохід не більше 1,5 млн. грн на рік. 

Податок становить 20% від мінімальної зарплати на момент сплати (на 2023 р. - 1200 грн на місяць). ФОП 2 групи може мати не більше 4 найманих працівників.

3 група — для тих, хто продає товари / надає послуги фізичним та юридичним особам і має дохід не більше 7 млн. грн на рік. 

Податок становить 5% від доходу, якщо ФОП сплачує єдиний соціальний внесок (на 2023 р. — 22% від мінімальної зарплати, тобто 5280 грн на рік), або 3% від доходу, якщо ФОП не сплачує єдиний соціальний внесок. ФОП 3 групи не має обмежень щодо кількості найманих працівників.

Основним недоліком ФОП є те, що вони відповідають за своїми зобов’язаннями всім своїм майном, яке може бути арештоване чи продане у разі боргів чи судових спорів.

ТОВ — це більш складна та дорога форма власності, яка потребує певних документів та процедур для реєстрації. ТОВ може мати одного чи декількох учасників (фізичних або юридичних осіб), які формують статутний капітал за рахунок своїх внесків. Мінімальний розмір статутного капіталу становить одну неоподатковувану мінімальну заробітну плату (на 2023 р. — 40 грн). ТОВ може обрати загальну систему оподаткування чи перейти на спрощену систему (2 / 3 групу), якщо його дохід не перевищує 7 млн. грн на рік і його учасники не є нерезидентами України.

Основною перевагою ТОВ є те, що вони відповідають за своїми зобов’язаннями лише в межах свого статутного капіталу, тобто їх особисте майно захищене від претензій кредиторів чи судових органів.

Вибравши форму власності, потрібно подати заяву про державну реєстрацію до Державної реєстраційної служби або до центру надання адміністративних послуг. 

Для цього потрібно мати: паспорт, ідентифікаційний код, копію свідоцтва про народження (якщо ФОП) чи статут, протокол заснування, рішення про призначення директора (якщо ТОВ). Також потрібно сплатити державне мито в розмірі 170 грн (якщо ФОП) або 600 грн (якщо ТОВ). Реєстрація займає один робочий день.

Вибір КВЕД та отримання дозволів

Другим кроком є вибір КВЕД — класифікатора видів економічної діяльності, який визначає сферу діяльності підприємства. КВЕД необхідний для того, щоб платити податки, звітувати перед контролюючими органами та отримувати дозволи на певні види діяльності. Для магазину одягу можуть бути актуальними такі КВЕД:

46.42 - оптова торгівля одягом і взуттям;

47.71 - роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах;

47.72 - роздрібна торгівля взуттям і шкіргалантереєю у спеціалізованих магазинах;

47.78 - роздрібна торгівля іншими новими товарами у спеціалізованих магазинах (наприклад, аксесуарами, білизною тощо).

Ви можете обрати один / декілька КВЕД, якщо ваш магазин продає різноманітний асортимент товарів. Є можливість змінювати свої КВЕД безкоштовно не більше двох разів на рік.

Для ведення торговельної діяльності вам також потрібно отримати дозволи від пожежної інспекції, санепідемстанції, органу метрології та інших контролюючих органів, залежно від характеристик вашого приміщення та товару. Для цього вам потрібно подати заяву до визначеного органу з копіями документів про реєстрацію підприємства, договору оренди / власності на приміщення, плану приміщення, декларації про відповідність товару вимогам безпеки і так далі. Дозволи видаються протягом 10 робочих днів після подання заяви. Вартість дозволів залежить від виду діяльності та розміру приміщення.

Вибір постачальників та товару

Третім кроком є вибір постачальників та товару для вашого магазину одягу. Можна купувати товар у виробників, оптовиків, імпортерів та інших роздрібних магазинів. При виборі постачальників слід звертати увагу на такі фактори:

 • ціна та якість товару;
 • умови доставки та оплати;
 • наявність гарантії та сертифікатів;
 • репутація та відгуки про постачальника;
 • асортимент та новизна товару.

При виборі товару слід керуватися такими критеріями:

 • попит та конкуренція на ринку;
 • сезонність та модні тенденції;
 • цільова аудиторія та її потреби;
 • маржинальність та оборотність товару.

Є можливість спеціалізуватися на певному виді одягу (наприклад, дитячому, спортивному, вечірньому) або пропонувати широкий вибір різних стилів та брендів. Важливо мати баланс між ексклюзивним та масовим товаром, щоб задовольнити різні смаки та гаманці своїх клієнтів.

Таким чином можна буде досягти ефективного росту бізнесу без перетворення проекту у нішовий бізнес під дуже вузьку категорію клієнтів.

Вибір місця розташування та обладнання магазину

Четвертим кроком є вибір місця розташування та обладнання магазину. Ви можете орендувати чи купити приміщення для свого магазину, або ж використовувати готовий торговий павільйон чи кіоск. При виборі місця розташування слід враховувати такі аспекти:

 • інтенсивність пішохідного та автомобільного трафіку;
 • наявність конкурентів та суміжних магазинів;
 • цільова аудиторія та її соціально-демографічні характеристики;
 • вартість оренди / купівлі приміщення;
 • наявність комунікацій (електрика, вода, каналізація, інтернет).

Ви можете знайти пропозиції по оренді або продажу приміщень для магазину одягу на спеціалізованих сайтах, таких як OLXLUNDOM.RIA інші.

В процесі організації магазину вам потрібно придбати таке обладнання:

 1. Вітрини, полиці, стелажі, вешалки, манекени для демонстрації товару;
 2. Касовий апарат, POS-термінал, сканер штрих-коду, принтер чеків для прийому оплати.
 3. Комп’ютер, програмне забезпечення, веб-камера, сканер документів для ведення обліку та зв’язку з постачальниками;
 4. Кондиціонер, вентилятор, обігрівач для створення комфортного клімату в магазині.
 5. Освітлювальні прилади, музичне обладнання, декоративні елементи для створення привабливого інтер’єру.
 6. Камери відеоспостереження, сигналізація, сейф для забезпечення безпеки магазину.

Можна замовити обладнання для магазину одягу поштучно на маркетплейсах або у спеціалізованих компаніях оптово. Його залежить від його кількості, якості та функціональності.

Відкриття інтернет-магазину одягу

П’ятим кроком є відкриття інтернет-магазину одягу, який дозволить вам розширити свою аудиторію, збільшити продажі та конкурентоспроможність (окремо, детальні поради без прив’язки до конкретної сфери, можна прочитати в іншій статті нашого блогу — «Як відкрити інтернет-магазин в Україні»). У випадку ж інтернет-магазину одягу, вам потрібно зробити такі загальні дії:

 • обрати доменне ім’я та хостинг для вашого сайту (доменне ім’я — це унікальна адреса в інтернеті, наприклад, www.myshop.com.ua, а Хостинг — це послуга забезпечення функціонування вашої сайту на сервері). 

Ви можете зареєструвати доменне ім’я та орендувати хостинг у таких відомих компаніях, як NIC.UAHOSTiQ, інші. Вартість домену та хостингу залежить від їх рівня, якості та тривалості.

 • обрати платформу та дизайн для вашого сайту;

Платформа — це програмне забезпечення, яке дозволяє створювати та керувати сайтом без спеціальних знань та навичок. Дизайн — це зовнішній вигляд та структура вашої онлайн-платформи, який повинен бути привабливим, зручним та адаптивним до різних пристроїв. Популярне використовувати такі платформи, як Shopify, WooCommerce, Magento і так далі. Можна вибрати готовий шаблон дизайну чи замовити індивідуальний дизайн у професійних розробників.

 • наповнити сайт контентом та товаром;

Контент — це текстова та графічна інформація, яка розповідає про ваш магазин, товар, умови доставки та оплати, контакти. Товар — це фотографії, описи, ціни, характеристики, відгуки. Можна створювати контент самостійно або залучати копірайтерів, фотографів, SEO-спеціалістів.

 • налаштувати системи оплати та доставки. 

Система оплати — це способи, якими ви приймаєте гроші від своїх клієнтів за товар. Система доставки — це способи, якими висилається товар своїм клієнтам. Бізнес обирає використовувати такі системи оплати, як LiqPay, Portmone, WayForPay. Серед систем доставки популярні Нова Пошта, Укрпошта, Justin.

Також важливо просувати сайт та залучати клієнтів. Просування — це дії, які спрямовані на підвищення видимості та популярності сервісу в інтернеті, зокрема в пошукових системах, соціальних мережах, блогах. Залучення клієнтів — це дії, які спрямовані на перетворення відвідувачів в покупців, зокрема за допомогою реклами, акцій, знижок, лояльності. Просувати свій проект та залучати клієнтів можна самостійно або звернутися до професійних маркетологів, SMM-спеціалістів, контекстників.

Загальні висновки

В цій статті ми розглянули основні кроки, які необхідно зробити для того, щоб відкрити свій магазин одягу в Україні. Сподіваємося, що ця стаття буде корисною для вас і допоможе реалізувати свою мрію та власний амбітний проект. Бажаємо вам успіху та прибутку!


Ви експерт? Поділіться досвідом на busyb
Сподобалась стаття? Читайте нас в телеграм