Бізнес у селі в Україні: як відкрити свою справу та забезпечити стабільні прибутки

2024-02-08 19:45
757
Ця стаття на мовах: UA / RU

Стаття у розділах:

Бізнес-інструкції Бізнес і фінанси

Зміст

Безліч людей мріє про те, щоб жити та працювати в селі, насолоджуючись свіжим повітрям, природою та спокоєм. Але чи можливо зробити це не тільки для душі, але і для гаманця? Чи існують перспективні ідеї для бізнесу в селі, які дозволяють заробляти гроші, не втрачаючи якості життя? Виявляється, що так, і навіть більше, ніж ви можете собі уявити.

У цій статті ми розкажемо вам про переваги та особливості бізнесу в селі, а також про декілька цікавих ідей для бізнесу в селі, які можуть стати вдалим вибором для підприємців різного рівня досвіду та бюджету. Також ми дамо вам поради, як реалізувати ці ідеї на практиці та зробити свій бізнес успішним та прибутковим.

Переваги та особливості бізнесу в селі

Бізнес у селі — це не тільки можливість заробляти гроші, але і спосіб покращити якість життя, зберегти традиції та розвивати місцеву громаду. У сучасних умовах сільський бізнес має багато переваг, таких як:

 1. Низька конкуренція — у багатьох сферах бізнесу в селі ви можете бути першопрохідцем або одним з небагатьох гравців на ринку, що дає вам перевагу над конкурентами та можливість встановлювати свої ціни та умови.
 2. Доступність ресурсів — у селі ви можете легко отримати доступ до різних ресурсів, які можуть бути необхідними для вашого бізнесу (земля, вода, дерево, камінь, метал, тварини, рослини тощо). Ви також можете використовувати свої власні ресурси або обмінюватися ними з іншими місцевими підприємцями.
 3. Підтримка держави — держава зацікавлена в розвитку сільських територій та підтримує підприємців, які хочуть відкрити або розширити свій бізнес в селі. Ви можете отримати різні види допомоги, серед яких: субсидії, кредити, гранти, податкові пільги, консультації, навчання тощо.
 4. Попит на екологічні продукти та послуги — сучасні споживачі все більше усвідомлюють важливість збереження навколишнього середовища та ведення здорового способу життя. Тому вони шукають продукти та послуги, які відповідають цим критеріям. Ви можете задовольнити ці потреби, пропонуючи своїм клієнтам якісні та безпечні продукти та послуги, вироблені або надані в селі.
 5. Можливість використовувати інтернет та інноваційні технології — життя в селі не означає відмови від сучасних технологій. Навпаки, ви можете використовувати їх на свою користь, щоб полегшити та покращити свій бізнес. Ви можете використовувати інтернет для просування свого бізнесу, знаходження покупців та партнерів, навчання та отримання інформації. Ви також можете використовувати інноваційні технології (смартфони, комп’ютери, дрони, сенсори, GPS, 3D-принтери тощо), щоб оптимізувати та автоматизувати свої процеси, підвищити продуктивність та якість, зменшити витрати та ризики.

Однак, щоб відкрити бізнес у селі, потрібно враховувати деякі особливості, такі як:

 • специфіка ринку та цільової аудиторії;
 • Вимоги законодавства та нормативних актів;
 • необхідність адаптації до сезонності та кліматичних умов;
 • важливість соціальної відповідальності та залучення місцевих жителів. 

Декілька цікавих ідей для бізнесу в селі

Як ви бачите, бізнес у селі має свої переваги та особливості, які ви повинні враховувати, щоб досягти успіху. Але які саме ідеї для бізнесу в селі ви можете реалізувати? Які види діяльності будуть найбільш вигідними та перспективними? Давайте розглянемо 10 цікавих задумок для бізнесу в селі, які можуть стати вдалим вибором для вас.

Вирощування свійської птиці

Вирощування свійської птиці — це один з найпоширеніших видів бізнесу в селі, який може принести хороший дохід від продажу яєць та м’яса. При цьому ви можете вибрати різні породи птиці: кури, індики, гуси, качки, перепілки тощо. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з вольєрами та курниками;
 • обладнання для годівлі, поїння, освітлення та вентиляції;
 • корми, ветеринарні препарати та інші матеріали;
 • дозволи та сертифікати на тваринницьку продукцію.

Переваги цього бізнесу полягають у високому попиті на продукцію, низьких витратах на утримання птиці, можливості розширювати асортимент та ринки збуту. Недоліки — це сезонність, високі ризики захворювань та хижаків, необхідність дотримання санітарних норм та ветеринарного контролю.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з вирощування свійської птиці, вам потрібно:

 1. Визначити масштаб та напрямок вашого бізнесу (для власного споживання, для продажу на місцевому ринку, для експорту тощо)
 2. Вибрати породу та кількість птиці, яку ви будете вирощувати (залежно від ваших цілей, бюджету, клімату, ринку тощо).
 3. Знайти надійного постачальника кормів, обладнання та інших матеріалів.
 4. Обладнати вольєри та курники, забезпечити їх комфортними умовами для життя та розмноження птиці.
 5. Слідкувати за здоров’ям, годівлею, поїнням, вигулом, збиранням яєць, забоєм, переробкою та зберіганням продукції;
 6. Знайти покупців на свою продукцію, встановити з ними довгострокові відносини, пропонувати їм конкурентоспроможні ціни та якість.
 7. Вести облік своїх доходів та витрат, платити податки, збори, соціальні внески тощо.
 8. Постійно вдосконалювати свій бізнес, впроваджувати нові технології, розширювати асортимент, збільшувати продуктивність та прибуток.

Розведення равликів

Розведення равликів — це незвичайна, але досить перспективна ідея для бізнесу в селі, яка може стати альтернативою традиційному тваринництву. Равлики — це деликатесний продукт, який має високу ціну та популярність у ресторанному бізнесі. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з теплицями або спеціальними контейнерами;
 • обладнання для створення оптимальних умов для життя равликів (температура, вологість, освітлення);
 • корми, водоочисні системи, засоби захисту від шкідників;
 • дозволи та сертифікати на равличу продукцію.

Переваги цього бізнесу полягають у високій рентабельності, низьких витратах на утримання равликів, екологічності та інноваційності. Недоліки — це складність знаходження постійних покупців, висока чутливість равликів до стресу та хвороб, необхідність дотримання високих стандартів якості та безпеки продукції.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з розведення равликів, вам потрібно:

 1. Визначити з цілями та задачами перших років діяльності.
 2. Вибрати породу та кількість равликів, яких ви будете розводити.
 3. Знайти вигідних та надійних постачальників основних та додаткових ресурсів і інструментів.
 4. Підготувати теплиці або контейнери, забезпечити їх комфортними умовами для життя та розмноження равликів.
 5. Здійснювати дуже скрупульозний нагляд зі всіма аспектами життєдіяльності, здоров’я і розмноження равликів.
 6. Знайти постійних та надійних покупців продукції.
 7. Займатися вдосконаленням бізнес-процесів, щоб завжди знаходитися в форваторі конкурентної боротьби і пропонувати клієнтам особливі умови та високу якість.

Виробництво сиру

Виробництво сиру — це ще один популярний вид бізнесу в селі, який може принести вам не тільки задоволення, але і гроші. Сир — це продукт, який має велику кількість сортів, смаків, форм та способів використання. Ви можете виробляти сир з різних видів молока (коров’яче, козине, вівсяне, соєве тощо), додавати різні добавки (трави, спеції, гриби, фрукти, горіхи тощо), експериментувати з технологіями (твердий, м’який, плавлений, з пліснявою, з дірочками тощо). 

Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з хлівами та/або молочною фермою;
 • обладнання для доїння, пастеризації, згущення, формування, пресування, соління, дозрівання, зберігання та упаковки сиру;
 • корми, ветеринарні препарати та інші матеріали для утримання тварин;
 • добавки, закваски, ферменти, реннін, сіль та інші інгредієнти для виробництва сиру;
 • дозволи та сертифікати на молочну та сирну продукцію.

Переваги цього бізнесу полягають у високому попиті на продукцію, можливості виробляти унікальні та ексклюзивні сорти сиру, використовувати власне молоко або закуповувати його за низькою ціною. Недоліки — це високі витрати на обладнання, складність та тривалість процесу виробництва сиру, необхідність дотримання санітарних норм та ветеринарного контролю.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з виробництва сиру, вам потрібно:

 1. Обрати конкретні цілі та ринки, для яких ви будете працювати. 
 2. Вибрати вид та кількість тварин, яких ви будете утримувати для отримання молока.
 3. Знайти надійного постачальника тварин, кормів, обладнання та інших матеріалів.
 4. Обладнати хліви та/або молочну ферму, забезпечити їх комфортними умовами для життя тварин та їх доїння.
 5. Слідкувати за здоров’ям, годівлею, поїнням, вигулом, доїнням, переробкою та зберіганням молока.
 6. Вибрати сорти та рецепти сиру, які ви будете виробляти, додавати необхідні добавки, закваски, ферменти, реннін, сіль тощо.
 7. Виконувати всі етапи виробництва сиру: пастеризація, згущення, формування, пресування, соління, дозрівання, упаковка.
 8. знайти покупців на свою продукцію, встановити з ними довгострокові відносини.

Еко-туризм

Еко-туризм — це вид туризму, який передбачає відвідування природних, історичних, культурних та етнографічних об’єктів, з мінімальним впливом на навколишнє середовище та максимальною користю для місцевої громади. Еко-туризм є дуже популярним серед сучасних туристів, які шукають нових вражень, знань, емоцій та пригод. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з будинками, хатками, наметами, дерев’яними будиночками тощо для розміщення туристів;
 • обладнання для забезпечення комфорту та безпеки туристів (вода, електрика, опалення, санітарія, кухня, меблі, постіль, рушники тощо);
 • транспортні засоби для перевезення туристів (автобуси, мікроавтобуси, джипи, квадроцикли, велосипеди, коні, візки тощо);
 • екскурсійні маршрути, програми, сценарії, гіди, аніматори, інструктори тощо для проведення екскурсій, майстер-класів, квестів, ігор, спортивних заходів тощо;
 • дозволи та сертифікати на туристичну діяльність, страхування, охорону природи тощо.

Переваги цього бізнесу полягають у високому попиті на послуги, можливості пропонувати різноманітні та індивідуальні тури, використовувати свої власні ресурси або співпрацювати з іншими місцевими підприємцями. Недоліки — це високі витрати на обладнання, транспорт, персонал, рекламу, сезонність, високі ризики пов’язані з безпекою та задоволенням туристів.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з еко-туризму, вам потрібно:

 1. Вибрати цільову аудиторію: для місцевих, для іноземців, для груп, для індивідуалів, для дітей, для дорослих тощо.
 2. Вибрати місце розташування вашого бізнесу.
 3. Обладнати свою територію, забезпечити її комфортними умовами для проживання та відпочинку туристів.
 4. Слідкувати за чистотою, порядком, безпекою, гостинністю, сервісом, харчуванням, розвагами тощо.
 5. Вибрати екскурсійні маршрути, програми, сценарії, гідів, аніматорів, інструкторів тощо для проведення екскурсій, майстер-класів, квестів, ігор, спортивних заходів тощо.
 6. Постійно вдосконалювати більшість із перелічених вище аспектів.

Садівництво та лісівництво

Садівництво та лісівництво — це види бізнесу в селі, які пов’язані з вирощуванням, доглядом, збиранням, переробкою та продажем рослин, фруктів, ягід, горіхів, квітів, деревини тощо. Ви можете виробляти продукцію для харчування, лікування, декорування, будівництва, меблевого виробництва, паперової промисловості тощо. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з садами, городами, лісами, теплицями, парниками тощо;
 • обладнання для посадки, поливу, обрізки, збирання, переробки, зберігання та упаковки продукції;
 • насіння, саджанці, добрива, пестициди, гербіциди, фунгіциди та інші матеріали для вирощування рослин;
 • дозволи та сертифікати на рослинну продукцію, охорону природи тощо.

Переваги цього бізнесу полягають у високому попиті на продукцію, можливості виробляти різноманітні та ексклюзивні сорти рослин, використовувати свої власні ресурси або закуповувати їх за низькою ціною. Недоліки — це високі витрати на обладнання, персонал, рекламу, сезонність, високі ризики пов’язані з погодою, хворобами, шкідниками, конкуренцією.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з садівництва та лісівництва, вам потрібно:

 1. Вибрати види та кількість рослин, які ви будете збирати / вирощувати.
 2. Знайти надійного постачальника насіння, саджанців, обладнання та інших матеріалів.
 3. Обладнати свою територію, забезпечити її комфортними умовами для вирощування, догляду, збирання, переробки, зберігання та упаковки продукції.
 4. Слідкувати за здоров’ям, поливом, обрізкою, збиранням, переробкою, зберіганням, упаковкою продукції.

Виготовлення сувенірів та ремісничих виробів

Виготовлення сувенірів та ремісничих виробів — це вид бізнесу в селі, який пов’язаний з виробництвом та продажем різних предметів, які мають художню, культурну, історичну або практичну цінність. Ви можете виготовляти їх з різних матеріалів (дерево, камінь, метал, глина, скло, тканина, шкіра, бісер, нитки тощо). Ви можете використовувати різні техніки, такі як: різьблення, гончарство, ковальство, вишивання, плетіння, в’язання, декупаж, ліплення тощо. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з майстернею, складом, магазином тощо;
 • обладнання для виготовлення, зберігання та упаковки сувенірів та ремесел;
 • матеріали, інструменти, фурнітура, аксесуари та інші компоненти для виготовлення сувенірів та ремесел.

Переваги цього бізнесу полягають у високому попиті на продукцію, можливості виробляти унікальні та ексклюзивні сувеніри та ремесляні товари, використовувати свої власні ресурси або закуповувати їх за низькою ціною. Недоліки — це високі витрати на обладнання, персонал, рекламу (при великих об’ємах виробництва) та висока конкуренція з іншими виробниками по всій Україні в інтернеті.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з виготовлення сувенірів та ремісничих виробів, вам потрібно:

 1. Вибрати види та культурну прив’язку сувенірів та ремесляних виробів, які ви будете виготовляти.
 2. Знайти надійного постачальника матеріалів, інструментів, обладнання та інших компонентів.
 3. Обладнати свою майстерню, склад, магазин тощо.
 4. Слідкувати за якістю, оригінальністю, креативністю, стилем, дизайном, функціональністю своїх сувенірів та виробів.
 5. Стоврити інтернет-магазин, сторінки в соціальних мережах, тощо для залучення покупців зі всієї країни та інших регіонів світу.

Доставка продуктів та послуг

Доставка продуктів та послуг — це вид бізнесу в селі, який пов’язаний з наданням послуг з доставки різних продуктів та послуг до місця замовлення клієнта або до місця його проживання. Ви можете доставляти продукти харчування, одяг, косметику, медикаменти, тощо. Ви можете надавати послуги з кур’єрської доставки, таксі, перевезення тощо. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з офісом, складом, гаражем тощо;
 • обладнання для зберігання, упаковки, відправки та отримання продуктів та послуг;
 • транспортні засоби для доставки продуктів та послуг (автомобілі, мотоцикли, велосипеди, скутери, дрони тощо);
 • програмне забезпечення, сайти, додатки, платформи, сервіси, інструменти тощо для приймання, обробки, виконання та відстеження замовлень.

Переваги цього бізнесу полягають у високій гнучкості, мобільності, доступності, можливості працювати з будь-якими клієнтами, партнерами, постачальниками тощо. 

Сонячна енергетика

Сонячна енергетика — це вид бізнесу в селі, який пов’язаний з встановленням та експлуатацією сонячних панелей, які перетворюють сонячне світло в електричну енергію. Ви можете використовувати цю енергію для власних потреб, або продавати її державі або іншим споживачам. Для організації такого бізнесу вам знадобиться:

 • земельна ділянка з достатнім рівнем сонячної інсоляції;
 • обладнання для встановлення, підключення, контролю та обслуговування сонячних панелей;
 • дозволи та сертифікати на виробництво та продаж електроенергії.

Переваги цього бізнесу полягають у високій рентабельності, екологічності, незалежності від мережі, можливості отримувати дотації та пільги від держави. Недоліки — це високі витрати на обладнання, складність та тривалість процесу встановлення та підключення, нестабільність сонячної активності, необхідність дотримання технічних норм та безпеки.

Якщо ви хочете відкрити бізнес з сонячної енергетики, вам потрібно:

 1. Вибрати місце розташування вашого бізнесу (залежно від ваших цілей, бюджету, клімату, ринку тощо);
 2. обладнати свою територію, забезпечити її зручну експлуатацію.
 3. Слідкувати за якістю, продуктивністю, надійністю, безпекою своїх сонячних панелей.
 4. Постійно контролювати об’єкт, здійснювати заміну і ремонт компонентів, впроваджувати нові технологічні рішення.

Висновки

Сподіваємось, вас надихне хоча б один з запропонованих варіантів. А ми, в свою чергу, пропонуємо також ознайомитись із попереднім матеріалом, де детально описано те, як створювати та використовувати бізнес-план. Там ви дізнаєтесь про необхідність та можливості цього корисного інструменту, а також навчитеся його створювати.

 


Ви експерт? Поділіться досвідом на busyb
Сподобалась стаття? Читайте нас в телеграм