Права і обов'язки ФОП: про що треба знати новачкам у 2023 році

2023-11-19 18:14
240
Ця стаття на мовах: UA / RU

Зміст

Фізична особа-підприємець (ФОП) — це одна з найпопулярніших форм здійснення підприємницької діяльності в Україні. Цей факт свідчить про те, що багато людей обирають дану форму для реалізації своїх бізнес-ідей, а також для отримання додаткового доходу через її фактичну дієвість, простоту оформлення, невеликі законодавчі вимоги та можливість сплачувати податки по спрощеній системі.

Ця стаття відповість на багато питань про законодавчі аспекти контролю ФОП і буде корисною як для тих, хто вже є ФОП, так і для тих, хто планує ним стати.

Хто такий ФОП в Україні і як ним стати

ФОП — це фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, тобто без установчих документів та обов’язкового формування статутного капіталу. ФОП може займатися будь-яким видом діяльності, який не заборонений законом, і не обмежений кількістю працівників, яких він може наймати.

На кінець 2023 - початок 2024 року найпростішим варіантом оформлення ФОП є використання веб-порталу сервісу Дія. Бажаючому знадобиться лише мати паспорт та ідентифікаційний код та авторизуватися на сайті через один з доступних інструментів.

Покроково процедура буде виглядати наступним чином:

 1. Переходимо на офіційний сайт відповідного сервісу.
 2. Через пункт «Зареєструватися» (правий верхній кут інтерфейсу) обираємо спосіб авторизації, серед яких: електронний цифровий підпис (ЕЦП), файловий ключ, апаратний ключ або BankID (найпростіше і найзручніше для користувача практично будь-якого українського банку, в якого є додаток цієї установи на мобільному телефоні).
 3. Переходимо в розділ сайту для автоматичної реєстрації ФОП.
 4. Заповнюємо онлайн-анкету з вказанням потрібних реєстраційних даних.
 5. Підписуємо заяву за допомогою електронного підпису та надсилаємо її на розгляд регулятору.

Певний час буде відбуватися перевірка, після якої вона надійде в Єдиний державний реєстр для остаточної реєстрації в автоматизованому режимі без участі будь-якого державного реєстратора (наприклад у ЦНАП чи в офісі нотаріуса).

Онлайн-заява дозволяє ще на етапі подачі обрати систему оподаткування (загальна або спрощена), а також вказати всі необхідні коди КВЕД для ФОП (детальніше про це можна прочитати в статті з детальною таблицею КВЕДів).

Додатковою зручністю використання саме порталу Дії є те, що повні новачки можуть ще до подачі заявки самостійно і досить точно вибрати вказані вище параметри. Зробити це можна через проходження короткого інтерактивного тестування, результатом якого буде чітка рекомендація від системи.

Основні права ФОП, які він набуває після реєстрації

ФОП, як суб’єкт підприємницької діяльності, має ряд прав, які визначені законодавством України. До найважливіших прав ФОП належать:

 1. Займатися підприємницькою діяльністю — ФОП може вести будь-який вид діяльності (крім прямо заборонених), і не потребує спеціального дозволу (ліцензії). Якщо діяльність ФОП потребує ліцензування, то він повинен отримати відповідний документ від уповноваженого органу влади.
 2. Діяти без установчих документів та обов’язкового формування статутного капіталу — ФОП не має установчих документів, які б визначали його структуру, мету, повноваження, порядок управління тощо. Він також не зобов’язаний формувати статутний капітал, який би гарантував виконання його зобов’язань перед третіми особами. ФОП діє на основі свого свідоцтва про реєстрацію і відповідає за свою діяльність усім своїм майном.
 3. Використовувати власне майно для здійснення своєї підприємницької діяльності — ФОП має право використовувати для своєї діяльності будь-яке майно, яке належить йому на праві власності або іншому праві, якщо це не суперечить закону. Він може також орендувати, лізингувати, купувати, продавати, обмінювати, дарувати, запозичувати, заставляти (тощо) своє майно. ФОП несе ризик втрати або пошкодження свого майна внаслідок власної діяльності.
 4. Наймати працівників — на підставі трудового договору або цивільно-правового договору. Він повинен дотримуватися законодавства про працю, соціальне страхування, охорону здоров’я, безпеку та гігієну праці щодо своїх працівників. ФОП також зобов’язаний сплачувати податки та інші обов’язкові платежі за своїх працівників.
 5. Отримувати будь-які обсяги доходу (в залежності від системи оподаткування) — мається на увазі дохід від своєї підприємницької діяльності без обмежень, якщо він дотримується встановлених законом правил оподаткування. 
 6. Відкривати банківські рахунки за кордоном — для здійснення своєї підприємницької діяльності, якщо це не суперечить валютному законодавству України. Він повинен інформувати Національний банк України про відкриття та закриття таких рахунків, а також подавати звіти про їх рух.

Основні обов’язки ФОП, які на нього покладаються після реєстрації

ФОП має не тільки права, але і обов’язки, які випливають з законодавства та договорів, укладених ним з іншими особами. До найважливіших обов’язків ФОП належать:

 1. У передбачених законом випадках одержати ліцензію на здійснення певних видів діяльності — ФОП повинен отримати ліцензію від уповноваженого органу влади, якщо його діяльність належить до ліцензованих видів, які визначені Законом України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”. Ліцензія є документом, що надає право на здійснення діяльності за певними умовами та вимогами. Вона видається на певний термін і може бути анульована, призупинена або продовжена за рішенням ліцензійного органу.
 2. Сплачувати податки та інші обов’язкові платежі — робити це відповідно до законодавства про оподаткування. 
 3. Вести облік результатів своєї підприємницької діяльності — ФОП повинен вести облік своїх доходів та витрат, а також інших показників, які характеризують його діяльність. Він також повинен подавати звіти про свою діяльність до органів влади відповідно до законодавства.

Законодавство, яке регулює діяльність ФОП

Діяльність ФОП регулюється рядом нормативно-правових актів, які встановлюють правовий статус, права, обов’язки, відповідальність та інші аспекти діяльності цього суб’єкта бізнесу в Україні. До найбільш важливих законів про ФОП належать:

 1. Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» — визначає порядок, умови, терміни та вимоги до державної реєстрації ФОП, а також права та обов’язки реєстраційної служби та заявників. Закон також встановлює відповідальність за порушення правил реєстрації ФОП.
 2. Закон України “Про підприємництво» — визначає поняття, зміст, принципи та гарантії підприємництва в Україні, а також права та обов’язки суб’єктів підприємницької діяльності, в тому числі ФОП. Закон також регулює відносини між підприємцями та державою, а також захист прав та інтересів підприємців.
 3. Податковий кодекс — одне з основних джерел законодавства, яке регулює права і обов’язки ФОП у сфері оподаткування. Податковий кодекс визначає об’єкти, суб’єкти, ставки, пільги, порядок та терміни сплати податків та інших обов’язкових платежів, які стосуються ФОП. Він також встановлює відповідальність за порушення податкового законодавства, а також процедури контролю, перевірки, оскарження та відшкодування податкових зобов’язань.

Загальні висновки

Вибір ФОП був, є і буде популярним варіантом для самореалізації у бізнесі. Але він має як очевидні переваги, так і помітні недоліки. Про обидві сторони медалі потрібно знати і розуміти їх аспекти. Такий суб’єкт має ряд прав, які дозволяють йому вести свою діяльність з мінімальними формальностями та витратами, але також має ряд обов’язків, які вимагають від нього дотримання законодавства, сплати податків та інших платежів, ведення обліку та звітності.

Якщо ви хочете стати ФОП або уже маєте такий статус, вам потрібно добре знати свої права і обов’язки, а також законодавство, яке регулює вашу діяльність. Це допоможе уникнути помилок, конфліктів, штрафів та інших неприємностей, а також забезпечити ефективність та прибутковість вашого бізнесу.

Я сподіваюся, що моя стаття була корисною для вас і відповіла на ваші запитання. А якщо виникнуть додаткові, то можете звернутися з ними через контактні посилання, які вказані нижче.


Ви експерт? Поділіться досвідом на busyb
Сподобалась стаття? Читайте нас в телеграм