Інвестиції в Україні: куди вкладати гроші в 2024-2025 роках, щоб заробити і примножити статки

2024-04-09 17:25
295
Ця стаття на мовах: UA / RU

Стаття у розділах:

Бізнес-інструкції Бізнес і фінанси

Зміст

У 2023 році українська та світова економіки перебували у суттєвій фазі турбулентності. Однак дана неприємна частина реальності не завадила великій кількості фінансових інструментів принести хороші доходи своїм інвесторам. Деякі варіанти для інвестування навіть принесли тим, хто їх використав по декілька іксів прибутку. Але у що інвестувати в Україні в 2024 або навіть в майбутньому 2025 році? 

Саме у цьому ми спробуємо розібратися по ходу даної статті. Тут містиметься розбір найбільш цікавих варіантів з помірними ризиками та помітними шансами на успіх. А головне — зрозумілий розбір плюсів та мінусів кожного з напрямів для інвестицій в Україні.

Інвестиції у нерухомість

Ринок нерухомості в Україні, який традиційно вважається надійним напрямком інвестицій, зіткнувся з серйозними труднощами у зв’язку з військовими діями. Значне зниження активності спостерігалося на початку конфлікту, але згодом ринок показав ознаки відновлення.

Після початкового спаду активності через ракетні обстріли та відключення світла, ринок почав відновлюватись і перебуває у даному позитивному тренді й до сьогодні. Протягом минулого року кількість угод зростала на 11-16% за квартал, з піком у травні-липні, після чого спостерігалося невелике зниження. До кінця 2023-го продажі в найбільш успішних житлових комплексах тієї ж столиці стабілізувалися на рівні 65-70% від довоєнного періоду.

Наразі дохідність інвестицій у нерухомість варіюється залежно від місцезнаходження об’єкта. У великих містах дохідність залишалася на рівні економічного зростання — близько 5%. Водночас, у таких містах, як Одеса, ціни на квадратні метри знизилися через постійні обстріли.

Цікава динаміка впливу на ціни залежно від класу житла:

 1. Житло преміум-класу в столиці подешевшало на 9%.
 2. Квартири економ-класу зросли в ціні на 14%.

Ключовим фактором зростання вартості житла на сьогодні є здорожчання собівартості будівництва. Цей фактор продовжить впливати на ціну квадратного метра протягом всього 2024 року і навіть у 2025-ому.

Найбільш вірогідний прогноз на майбутнє: вартість нерухомості на первинному ринку протягом 2024 року зросте на 7-8% у доларовому еквіваленті.

Ось таблиця, яка відображає плюси та мінуси інвестицій в нерухомість в Україні:

Плюси та мінуси інвестицій в нерухомість в Україні на 2024-2025 роки
ПлюсиМінуси
Стабільність: напрям традиційно залишається стабільним варіантом у порівнянні з конкурентнимиВійськовий конфлікт: певну нестабільність вносять військові дії, які часто призводять до коливань ринку
Дохідність: у великих (а також захищених і віддалених від бойових дій) містах дохідність може бути на рівні економічного зростання і навіть вищеОбстріли: постійні обстріли в деяких регіонах, як-от Одеса, знижують цінність інвестицій саме в них
Зростання цін: існує потенціал для зростання вартості нерухомості у багатьох регіонах (особливо на фоні вірогідного припинення війни найближчим роком/роками)Зміна цін: є суттєва непередбачуваність цін, особливо у вторинному ринку.
Довгострокові перспективи: інвестиції можуть принести прибуток у довгостроковій перспективіЕкономічна нестабільність: економічні коливання всередині країни (навіть ті, що не пов’язані з війною) можуть помітно вплинути на дохідність

Ця таблиця відображає загальні тенденції, але важливо проводити ретельний аналіз ринку перед здійсненням інвестицій і приймати рішення виважено. Чи варто інвестувати в нерухомість в Україні? Точної відповіді немає, але суттєва кількість експертів вважає даний напрям дуже перспективним, якщо реалізовувати його в столичному регіоні або областях, які знаходяться західніше від Києву.

Інвестиції в валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП)

У 2023 році інвестори мали змогу отримати невеликий, але помітний та більш-менш гарантований прибуток від інвестицій у державні цінні папери, номіновані у валюті. Зокрема:

 • на початку року уряд запропонував доларові облігації з річною відсотковою ставкою 4,5%;
 • додавши до цього спред між курсами на безготівковому ринку у 1,3%, можна було очікувати чистий прибуток у гривневому еквіваленті на рівні 5,8%. 

У першому аукціоні 2024 року Міністерство фінансів реалізувало однорічні доларові облігації з доходом 4,66%. Такі низькі ставки були зумовлені режимом фіксованого курсу, який тривав протягом більшості 2023 року (2 жовтня Національний банк України перейшов на політику контрольованої гнучкості, що призвело до коливань офіційного курсу долара, а також до змін у готівкових та безготівкових курсах). Ці коливання, хоча й обмежені, можуть зробити валютні інвестиції більш привабливими у 2024 році, ніж у попередньому.

Найбільш вірогідний прогноз на 2024 рік: Національний банк буде стримувати девальвацію національної валюти, щоб темпи знецінення не перевищували прибутковість банківських депозитів. Очікується, що до кінця 2024 року курс долара США складе від 39 до 44 гривень.

Плюси та мінуси інвестицій у валютні ОВДП в Україні на 2024-2025 роки
ПлюсиМінуси
Гарантоване повернення капіталу: держава гарантує 100% повернення інвестованих коштівРизик девальвації: інвестиції можуть бути вразливими до змін валютного курсу
Фіксована дохідність: відсоткова ставка за ОВДП є фіксованою і не залежить від ринкових коливаньОбмежена ліквідність: продаж ОВДП перед терміном погашення може бути ускладнений
Додатковий дохід: інвестори можуть отримувати дохід від різниці між безготівковими курсамиВисока інфляція: інфляція може знизити реальну вартість повернення інвестицій
Підтримка економіки країни: інвестиції в ОВДП сприяють фінансуванню державного бюджетуПодаткові зобов’язання: інвестори можуть зіткнутися з податковими зобов’язаннями за доходами від ОВДП

Чи варто інвестувати у ОВДП в Україні в 2024 та 2025 роках? Однозначно так, якщо ви прагнете заробляти на вкладах всередині країни, підтримувати її та отримувати, хоч і невеликий, але надійний та прогнозований дохід. А додатковою мотивацією стане захист від держави, який вона гарантує таким інвестиційним вкладам.

Почитати про те, як можна зробити такі інвестиції (або отримати детальну консультацію від спеціалістів), можна на сайтах державних банків. Наприклад — на цій сторінці від Монобанку або на цій сторінці від Приватбанку.

Інвестиції в купівлю землі

З приходом літа 2021 року, сільськогосподарські угіддя відкрилися як перспективна арена для інвестування. Вони володіють унікальною стійкістю — на відміну від нерухомості, землю не можна зруйнувати військовими діями.

У минулому році, попри знижену активність на ринку землі, вартість земельних ділянок все ж підскочила на 10,4% у порівнянні з попереднім роком. Зростання цін викликане збільшенням попиту, скороченням пропозицій та інфляційними процесами.

Перспективи ринку землі на 2024-2025 роки:

 • продовження тренду на зростання цін у 2024 році, зокрема через запуск нової фази земельної реформи;
 • з 1 січня 2024 року юридичні особи отримали доступ до ринку, а максимальний обсяг володіння землею збільшено до 10 тисяч гектарів, що призведе до зростання конкуренції та підвищення вартості.

Вхід юридичних осіб на ринок землі в Україні може суттєво вплинути на аграрний сектор, відкриваючи нові шляхи для інвестицій та розвитку. Однак, військові дії можуть внести свої корективи у цей процес. Агрокомпанії, як основні покупці, схильні до придбання земель, де вони вже ведуть господарську діяльність. Компанії будуть купувати землі, що мають стратегічне значення, але навряд чи плануватимуть надто агресивну експансію в умовах кризи та війни.

Наразі агросектор України переживає складні часи, зіткнувшись з прямими втратами через військові дії та проблемами у логістиці. Фінансові труднощі та невизначеність майбутнього стримують інвестиції в землю, але законодавчо-регуляторна лібералізація компенсує негативні тенденції.

Очікування на прийдешні роки: ціна на гектар може зрости на 20-25% у 2024 році та на приблизно той же відсоток (або більше) в 2025 році.

Плюси та мінуси інвестицій у купівлю землі в Україні на 2024-2025 роки
ПлюсиМінуси
Стабільність активу — земля є стабільним активом, який не піддається руйнуванню військовими діямиВисокий рівень корупції — інвестори можуть зіткнутися з корупцією при купівлі землі
Зростання інвестиційної привабливості — попит на якісну та родючу землю зростає з року в рік, що може сприяти збільшенню вартості та рентабельностіСкладнощі з логістикою — проблеми з транспортуванням та експортом можуть вплинути на вартість інвестицій
Підвищення цін — ціни на землю в Україні мають стабільну та незмінну тенденцію до зростання, що дає хороші гарантії власникамНевизначеність майбутнього — непередбачуваність політичної та економічної ситуації може бути значним ризиком
Розширення можливостей для юридичних осіб — з 2024 року юридичні особи мають більше можливостей для купівлі землі, що підштовхне ринокВійськові дії — війна може вплинути на стабільність інвестицій та доступність активу для розпорядження

Чи варто інвестувати в землю України в 2024 та 2025 роках? Це дійсно непоганий актив на офіційно підконтрольних українській владі територіях. Особливо — з наближенням до центрального і західного регіонів, поля яких практично не страждають від війни.

Інвестиції в золото

У періоди економічної нестабільності, інвестори часто вдаються до надійних активів, відомих як “безпечні гавані”. У 2023 році золото відчуло значне зростання попиту, що призвело до збільшення його ціни на 13%. Зокрема, інтерес до золота зріс на фоні ескалації конфлікту в Секторі Гази, досягнувши пікових цін у 2100 доларів за унцію (31,1 грам). Центральні банки (особливо країн під санкціями, таких як Росія, або нейтральних, як Індія), також сприяли зростанню цін, віддаючи перевагу золоту перед доларом у своїх резервах через замороження активів Російського Центрального Банку на суму 300 мільярдів доларів.

Прогнози на 2024 рік:

 1. Аналітики передбачають, що золото може подорожчати до 2200 доларів за унцію, що становить зростання на 6-7%.
 2. Очікуване зниження вартості долара та процентних ставок може стати позитивним чинником для інвестицій у золото.

Основні фактори, що можуть впливати на ціну і попит на золото у 2024-2025 роках:

 • економічна нестабільність;
 • геополітичні конфлікти;
 • стратегії центральних банків великих та економічно сильних країн;
 • зміни у валютній політиці Федеральної Резервної Системи США щодо облікової ставки.
Плюси та мінуси інвестицій у золото в Україні на 2024-2025 роки
ПлюсиМінуси
Збереження цінності в умовах інфляції.Висока маржа при купівлі та продажу золотих злитків.
Безпечна гавань під час економічної невизначеності та геополітичних ризиків.Не повністю відсутній ризик зниження цін на золото, що може призвести до збитків.
Диверсифікація портфеля інвестицій, зменшення ризиків.Різниця між цінами купівлі та продажу для інвестора на короткій дистанції.
Попит на золото майже завжди зростає, що збільшує потенціал доходу.Золото може бути не таким ліквідним, як інші активи.

Чи варто інвестувати у золото в Україні в 2024-2025 роках? Якщо ваша основна ціль — мінімізація ризиків, збереження собівартості та невеликий дохід на дистанції в декілька років, то, однозначно, так. Але надто великого доходу очікувати не варто. Особливо — враховуючи різницю, яка завжди є між ціною покупки золота і ціною його майбутнього продажу.

Інвестиції в покупку акцій іноземних компаній

У 2023 році інвестування в акції могло бути як вигідним, так і ризикованим кроком для українців. Ринки акцій, такі як S&P 500, Dow Jones та Nasdaq, показали зростання, але це було зумовлено успіхом обмеженої кількості технологічних гігантів. “Чудова сімка» — Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Nvidia, Tesla, Microsoft. Вони стали лідерами завдяки своїй ролі в технологічному розвитку. Скоріше за все, вони ж стануть непоганим рішенням для інвестицій в акції на майбутні 2 роки в умовах «буму» розвитку штучних інтелектів від багатьох із цих компаній.

У 2024 році очікується, що агресивна монетарна політика в США та ЄС (зокрема підвищення ключових ставок) може ускладнити фінансування для малих компаній та стримувати розширення бізнесу.

Щодо перспектив на 2024-2025 роки — майбутні вибори та стратегічні вливання ліквідності можуть призвести до «ведмежих» тенденцій, які спостерігалися у 2020 році. Радимо придивитися до перспективних гігантів і з обережністю вкладатися в маленькі та середні компанії. Є великі шанси, що більшість з них «прогорить» в буремні часи кінця 2024 - початку 2025 року.

Плюси та мінуси інвестицій у покупку акцій іноземних компаній на 2024-2025 роки
ПлюсиМінуси
Диверсифікація портфеля — інвестування в іноземні компанії може знизити ризики, пов’язані з коливаннями на внутрішньому ринкуПолітичні ризики — нестабільність урядів та законодавчі зміни можуть вплинути на інвестиції.
Високий потенціал зростання — деякі іноземні ринки можуть пропонувати вищі темпи зростання, ніж внутрішнійБар’єри для входу — високі витрати та складнощі при вході на іноземні ринки.

Чи варто інвестувати в акції іноземних компаній в 2024-2025 році? Однозначно — так. Це один із найбільш цікавих напрямків в умовах внутрішньої нестабільності в Україні. Але робити це треба зі значною обережністю та з нахилом в сторону стабільних великих технологічних компаній.

Інвестиції в криптовалюту

Ринок криптовалют у 2023 році демонстрував ознаки відновлення після тривалого періоду зниження, що часто називають “криптозимою”. Вартість Bitcoin значно зросла, подвоївшись за рік, тоді як Ethereum також показав міцне зростання.

Основні події на ринку криптовалют:

 1. Волатильність цін, що характеризується різкими коливаннями.
 2. Судовий процес над Семом Бакманом Фрідом, колишнім керівником FTX.
 3. Звинувачення у відмиванні грошей проти Binance.
 4. Вплив можливого схвалення SEC на запуск спеціалізованого криптоінвестиційного фонду.

На початку 2023 року, Bitcoin досяг значного піку в ціні, що стало найвищим показником з квітня попереднього року. Це стимулювало зростання інтересу до криптовалют. Зараз зростання продовжується, продовжуючи тягнути за собою інші альткоїни.

Прогноз на 2024 рік: на ринок можуть прийти додаткові інвестиції в розмірі 50-100 мільярдів доларів, що може сприяти подальшому зростанню цін і попиту на криптоактиви. 

Плюси та мінуси інвестицій в криптовалюта в Україні в 2024-2025 роках
ПлюсиМінуси
Диверсифікація активів — криптовалюта може слугувати як засіб для диверсифікації інвестиційного портфеляВисока волатильність — ціни на криптоактиви можуть сильно коливатися від відносно незачних подій, що збільшує ризик інвестицій
Відсутність географічних обмежень — інвестори можуть легко купувати та продавати криптовалюти без географічних обмеженьРегуляторні ризики — правове регулювання криптовалют може змінюватися, що може негативно вплинути на інвестиції
Низькі транзакційні витрати —  криптовалюти часто пропонують нижчі комісії за транзакції порівняно з традиційними фінансовими системамиТехнологічні ризики — завжди є ризики, пов’язані з безпекою блокчейну та криптогаманців, які можуть вплинути на інвестиції
Потенціал зростання — криптовалюти можуть забезпечити значний потенціал зростання вартості до десятків та сотень іксів за рікРизик втрати активів — існує ризик втрати криптовалют через кібератаки або втрату доступу до криптогаманця

Чи варто інвестувати в криптовалюту в Україні в 2024-2025 роках? Якщо ви не боїтеся ризиків та вмієте аналізувати і прогнозувати рух достатньо нестабільного ринку — однозначно так. Всім іншим рекомендуємо придивитися до стейблкоінів (стабільних криптовалют), які прив’язані до курсу фіатного долара/євро/юаня і так далі та гарантовані вкладами в авторитетних банках.


Ви експерт? Поділіться досвідом на busyb
Сподобалась стаття? Читайте нас в телеграм